fonradar

Direkt İhracat İadesi

URUM79

Fenomen Üye
İhracat gerçekleştiren şahıs firmasına ait (Alım-Satım) Ocak-2018 dönemine ait tek parça aldığı fatura üzerindeki tüm ürünleri yine aynı şekilde yurt dışına satmıştır.
Dolayısı ile bu alış faturasındaki tutarın yüklenilen kdv tutarının tamamına iade istenebilirmi.?
Toplam satışın içinde %72 oranında yurt dışı satışı bulunmaktadır. Kalan oran ise yurt içi hasıladır.

Diğer bir sorum ise firma ilk kez iade talebinde bulunacağından vergi dairesi ile yazışma yaparak ihracat yoklaması talebinde bulunmak gerekirmi?
Prosüdür hakkında özet bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Sn.Urum79
Alış faturasındaki kdv nin tamamını yüklenilen kdv olarak isteyebilirsiniz. Ayrıca ihracatla ilgili nakliye, gümrük komisyon ücreti gibi giderleri de isteyebilirsiniz. Ancak kdv nin tutarını bilmemekle birlikte, ilerideki yurtiçi teslimlerinden dolayı indirim yoluyla giderme imkanınız varsa iade işine hiç girmeyin derim.
Atıyorum iki ay sonra ödenecek kdv çıkabilecekse iade istemeyin.

Sn.Urum79
Alış faturasındaki kdv nin tamamını yüklenilen kdv olarak isteyebilirsiniz. Ayrıca ihracatla ilgili nakliye, gümrük komisyon ücreti gibi giderleri de isteyebilirsiniz. Ancak kdv nin tutarını bilmemekle birlikte, ilerideki yurtiçi teslimlerinden dolayı indirim yoluyla giderme imkanınız varsa iade işine hiç girmeyin derim.
Atıyorum iki ay sonra ödenecek kdv çıkabilecekse iade istemeyin.

Sayın bulent249 açıklayıcı cevabınız için çok teşekkürler.
Kdv tutarını (10.000-TL civarı) ileride eritebilmek, sonraki dönemlerde ihracat işlemleri de olacağından eritmek pek mümkün gözükmüyor. İade sürecini müşterimle
paylaştım. Kendisi iade talep etmek istiyor. Yurt içi hasılatının oranı 1/4 gibi.
İlk kez iade talebinde bulunacağımdan vergi dairesine herhangi bir yazışma yapmak gerekirmi?
Bildiğimiz sorunların haricinde (özel esaslar alınma v.s.) ne gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Sayın URUM79,

Bir müşterim 2015 yılında ilk defa iade talep etmişti ve vergi dairesi yoklamaya gelmişti ama bunun için
biz bir başvuruda bulunmadık, öteden beri iade alanların yaptığı işlemleri yapmıştık.2015 yılından sonra
değişik bir uygulama geldi mi bilmiyorum.

İade tutarı ile ilgili sorunuzu tam olarak anlayamadım ama genel kural, ihraç ettiğiniz ürünlerin KDV oranını ihracat tutarına
uygulayın, iade alabileceğiniz azami miktar budur.Yani 100.000 TL tutarında bir ihracatınız var ise ve ürünlerin KDV oranı %18
ise iade alabileceğiniz azami tutar 18.000 TL'dir.

Merhabalar, ilgili konu başlığını bulamadım. Ben de ihracat işlemlerinden yüklenilen kdv veriyorum. Şubat ayında ihracat olmadığı için yüklenilen tablosu vs. vermedik. Mart ayında ihracat oldu ve gerekli tabloları hazırladık. Ancak Şubat ayı giderlerinden kullandığımız faturalar var yüklenilen tablosunda. Bunun için şubat ayına indirilecek kdv tablosu yükleyecek miyiz?

Teşekkürler ilgilenen herkese.

Merhabalar, ilgili konu başlığını bulamadım. Ben de ihracat işlemlerinden yüklenilen kdv veriyorum. Şubat ayında ihracat olmadığı için yüklenilen tablosu vs. vermedik. Mart ayında ihracat oldu ve gerekli tabloları hazırladık. Ancak Şubat ayı giderlerinden kullandığımız faturalar var yüklenilen tablosunda. Bunun için şubat ayına indirilecek kdv tablosu yükleyecek miyiz?

Teşekkürler ilgilenen herkese.
Şubat ayı için indirilecek kdv listesi verilmeyecek. Yüklenilen kdv listesinde şubat ayına ait faturaların indirim dönemine 201802 yazmanız yeterlidir.