Dış Ticaret Danışmanlığı İşi Rekabet Yasağına Takılır mı?

Mali Müşavirlik büromuzda defter tutmanın yanı sıra Dış Ticaret Danışmanlığı da yapıyoruz. Yaptığımız bu işin muhasebeyle direkt olarak alakası yok. Daha çok pazar araştırması, dış ticaret operasyonları, gümrükleme, kredi temini vs. gibi konularda. Bölgemizdeki potansiyel dış ticaret yapabilecek firmalarla görüşmeler yapmak, broşür ve kart bırakmak, firma ortamında tanışmak istiyoruz bu işi de firmamızda çalışan dış ticaret ve pazarlama elemanlarına yaptırmak istiyoruz ama bu firmalar nihayetinde bizim muhasebesini tuttuğumuz firmalar değil. İlgili kararda şu şekilde bir madde geçiyor.

"HAKSIZ REKABET YASAĞI

MADDE 14- Bir meslek mensubu, mesleki dayanışma ve sorumluluk bilinci ile, diğer bir meslek mensubunun iş yaptığı bir kişi veya kuruma, aynı işi yapmak üzere girişimde bulunamaz."

18 Ekim 2001 Tarihli Resmi Gazete

Bu maddeden; "bir meslek mensubu diğer bir meslek mensubunun iş yaptığı kişi veya kuruma , farklı bir işi yapmak üzere girişimde bulunmasında sakınca yoktur" anlamı çıkarabilir miyiz? Bizim (sadece dış ticaret işlemleri üzerine) broşür bastırmamızda ve bunu tanıtım ve hatırlatma amaçlı olarak firmalarla görüşmeye gittiğimizde kartımızla birlikte bırakmamızda bir sakınca var mıdır? Bu konudaki fikir ve görüşlerinizi en önemlisi tavsiyelerinizi bekliyorum.

Mevzuyu çok mu uzun anlattım? Kimsecikler okumadı mı acaba? :)

Kısaca şöyle sorayım: Bizim, bir Mali Müşavirlik Bürosu olarak, Dış Ticaret Danışmanlığı işinin tanıtımını yapmamız mümkün müdür?

Muhasebe dışında bir iş yapmanız yasak olduğu gibi broşür bastırıp reklam yapmanız da yasak. Kartvizit dağıtmanız bile yasak. Pazarlama elemanlarınızla bu işin pazarlamasını da yapamazsınız.