fonradar

Doğrudan Borçlandırma Sistemi Muhasebe Kaydı

Minik

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin arkadaşlar,

Doğrudan borçlandırma sistemiyle çalışan firmanın muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır. Yaptım ama emin olamadım.

Mal alımı

153 1000
191 180
320 1180

banka hesabında para yok iken kredi kullanılıyor.yani kredili dbs.

102 1180
300 1180

daha sonra sistem firmaya gönderiyor

320 1180

102 1180

bankaya kredi ana para ödemesi

300 1180

102 1180

doğru mudur ?

Ynt: Doğrudan Borçlandırma Sistemi Muhasebe Kaydı

Teşekkür ederim. Kimileri 320 yi 300 le kapatıyor da, tereddütte kalmıştım.
Peki faiz giderini malın maliyetine mi eklemeliyim, yoksa diğer kredi faizleri gibi mi işlemeliyim?

Malın maliyetine verilmesi gerekir.

Emtia alışında kullanılan kredilerin faiz giderlerini emtia maliyeti ile ilişkilendirmek zorunda değilsiniz. Doğrudan finansman gideri olarak yazabilirsiniz veya isterseniz emtia maliyetine ekleyebilirsiniz. Elbette 780'e yazmak daha avantajlı. VUK Genel Tebliği No: 238 B bölümü;

"İşletmelerin finansman temini maksadıyla bankalardan veya benzeri kredi müesseselerinden aldıkları krediler için ödedikleri faiz ve komisyon giderlerinden dönem sonu stoklarına pay vermeleri zorunlu bulunmamaktadır. Buna göre mükellefler söz konusu ödemelerini doğrudan gider olarak kaydedebilecekleri gibi, diledikleri takdirde stokta bulunan emtiaya isabet eden kısmı maliyete dahil edebileceklerdir."

Şimdi yeni moda IFRS, malum Yeni Türk Ticaret Kanunu geldi, bağımsız denetim olacak, en ufak kobilerimiz bile defterlerini muntazam olarak IFRS'e göre tutacaklar ya, bir bakalım TMS-23 Borçlanma Maliyetleri paragraf 10'a.

" 10. Borçlanma maliyetleri, bu Standardın 11 inci paragrafına uygun olarak aktifleştirilmedikleri sürece, oluştukları dönemde gider olarak muhasebeleştirilir."