Doğum Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Şevket TEZEL [email protected] 28/10/2008 SÖZCÜ

1956 doğumlu ve 01.11.1975 tarihinde SSK sigortalısı olarak işe başlamış ve bu tarihten itibaren 04.08.1984 tarihine kadar 2 bin 641 gün prim ödeme günü bulunmaktadır. 01.04.2008 tarihinden itibaren de isteğe bağlı olarak prim ödemesine başlamış olup (Eylül 2008 dahil) 2 bin 821 gün primi bulunuyor. 01.10.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalıların Bağ-Kur?lu sayılacağını göz önüne alırsak:

1. Eşimin tüm hizmetleri Bağ-Kur?a mı geçmiş oluyor?

2. Eğer Bağ-kur?lu sayılacaksa bu şartlarda nasıl ve ne zaman emekli olacaktır? SSK?lı olarak emekli olabilmesi için ne yapmalıyız?

3. Ödemekte olduğumuz isteğe bağlı prim tutarında bir değişiklik olacak mı?

4. Eskiden isteğe bağlı olanlar eşlerinin sağlık haklarından faydalanıyordu. Bu durumda ne olacak?

5. Eşim 23.12.1983 tarihinde doğum yapması nedeniyle kanuni doğum izninden sonra 1984 yılı Ocak ayı sonunda ücretsiz izin aldı ve 04.08.1984 tarihinden itibaren iş akdini feshederek çalışma hayatına ara verdi. Bu durumda doğum sonrası 2 yıllık dönemi borçlanma hakkına eşim de dâhil oluyor mu?

6. Doğum borçlanması için başvuru tarihinde çalışan sigortalı olmak zorunlu mu?

Ali ÖZOKUR

Sayın Okurum,

Sorunuz isteğe bağlı SSK sigortalılarının 1 Ekim 2008?deki durumlarını aydınlatmaya uygun bir soru. Tek tek cevap vereyim.

1. İsteğe bağlı sigortalılığın Bağ-Kur hizmeti sayılmasıyla eşinizin 1 Ekim 2008?e kadar geçen hizmetleriniz Bağ-Kur?luluk statüsüne geçmiş olmuyor. 1 Ekim 2008?den itibaren geçecek isteğe bağlı sigortalılık süreleri 4/b sigortalılığı (Bağ-Kur?lu) kapsamında geçmiş sayılacak.

2. Eğer 1 Ekim 2008?den itibaren Bağ-Kur?dan emekli olacak olursa yaştan emeklilik için 5 bin 400 gün, normal emeklilik için 9 bin gün gerekeceğinden emekliliği daha da ileri bir tarihte gerçekleşecektir.

3. Ödemekte olduğu isteğe bağlı prim tutarı artacaktır. Tabandan ödediğini düşünürsek prim oranı yüzde 25?den yüzde 32?ye çıkacak olup isteğe bağlı sigorta primi olarak Eylül 2008 ayında 160 YTL öderken, Ekim 2008 ayı için 205 YTL ödeyecek.

4. Eşinizin isteğe bağlı prim ödediği dönemde bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyi olarak sizden dolayı varsa sağlık yardımı alma hakkınızdan yararlanma hakkı 1 Ekim 2008?den itibaren yok oluyor. Sigortalılar için ?İsteğe bağlı sigorta priminin GSS kısmını ödemeyeyim de eşimin sağlık yardımı hakkından yararlanayım? diye bir seçenek bulunmuyor.

5. 23.12.1983 tarihinde doğum yapması nedeniyle yasal doğum izninden sonra 1984 yılı Ocak ayı sonunda ücretsiz izin alan ve 04.08.1984 tarihinden itibaren iş akdini feshederek çalışma hayatına ara veren eşiniz çocuğunuzun o sürede yaşıyor olması koşuluyla borçlanabilir. İki yıllık doğum izninin başlangıcı doğum tarihi olduğu için yasal doğum izni hariç olmak üzere Şubat 1984 ? 22.12.1985 tarihleri arasındaki çalışmaksızın ve isteğe bağlı prim ödemeksizin geçen süreyi borçlanabilir.

Eşinizin emekli olması 3 bin 600 günü tamamlamasına kaldığı için yaklaşık kalan 680 günü doğum borçlanmasıyla tamamlayıp 99 gün (3 ay 9 gün) isteğe bağlı prim ödeyerek 9 Ocak 2009?da emeklilik dilekçesini verebilir.

Zaten eşinizin emekliliğine bin 260 günden az kaldığı için doğum borçlanması yapmayıp kalan 779 günlük süreyi isteğe bağlı sigortalı olarak ödese bile 4/b sigortalılığından değil 4/a sigortalılığından emekli olabilecekti.

6. Hizmet borçlanmalarında, 5510 sayılı Kanun veya önceki sosyal güvenlik kanunlarına göre tescil edilmiş olmak yeterli olup, sigortalının kendisi tarafından yapılan başvurularda borçlanma talep tarihinde fiilen sigortalı olma şartı bulunmuyor.

Ünal ÇAKIR ? 05.05.1964 doğumlu, 01.03.1987 ilk sigortalılık girişli bir sigortalı olarak sigortalılıktan önce ifa etmiş olduğunuz 18 aylık askerlik borçlanmasını da yaptığınız için 49 yaşını dolduracağınız 05.05.2013 tarihinde en az 5 bin 300 günle SSK?dan normal emekli olabilirsiniz.

Ynt: Doğum Borçlanmasıyla Erken Emeklilik

1989'da ssk lı oldum. 1995 bir doğum yaptım.2001 de bir doğum yaptım.2006 da tekrar işe başladım

1969 doğumluyum . Erken emeklilik yaşımı etkiliyormu ?

İki çocuk için para ödeyip pirim günümü dolduruyorum.

41 yaşındayım.Emekli olabilirmiyim ve yaşı etkiliyormu?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM .....

Doğum borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemez, gün sayınızı fazlalaştırır. İlk sigortalılık tarihiniz (Tam olarak) emeklilik yaşınızı etkiler.

enesgamze ' Alıntı:
sigorta tescil tarihim 09.05.1989
5300 prim gün sayısını ve 45 yaşını tamamlayarak emekli olursunuz. Bu iki tarihten hangisi sonra tamamlanırsa o tarih emeklilik tarihinizdir.

enesgamze ' Alıntı:
1989'da ssk lı oldum. 1995 bir doğum yaptım.2001 de bir doğum yaptım.2006 da tekrar işe başladım

1969 doğumluyum . Erken emeklilik yaşımı etkiliyormu ?

İki çocuk için para ödeyip pirim günümü dolduruyorum.

41 yaşındayım.Emekli olabilirmiyim ve yaşı etkiliyormu?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM .....