Doğum (Geçici İşgöremezlik)Parası Hakkında İlginç Bir durum

Merhabalar,doğum izninden 1 ay kadar önce işten ayrılışı verilen bayan sigortalının doğum izni başladıktan sonra işe girişi (Sigortaya) yapılması durumunda işgöremezlik parası talep etmesi sakınca doğurur mu?
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ynt: Doğum (Geçici İşgöremezlik)Parası Hakkında İlginç Bir durum

Eğer doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışmasına engel olmadığını gösteren doktor raporu var ise ve doğum yardımı ile ilgili gerekli diğer şartları sağlıyorsa (son bir yıl içinde 90 prim günü) herhangi bir sakınca olacağını düşünmüyorum.

Önemli not: Doğum iznine başlanıldığında sigortalılığın devam ediyor olması şart!!! Yani son bir yılda ödenmesi gereken prim günü yeterli olsa bile doğum iznine başlanıldığı tarih itibariyle sigortalılık devam etmiyorsa kurum ödeme yapmıyor.

Spesifik örnek vermek gerekirse;
Doğumdan 8 hafta önce izne çıkacak personel 8 hafta 11 gün (11 gün ücretsiz izin kullanıp) önce izne çıkar ise kurum ücretsiz izni dikkate almıyor ve ücretsiz iznin başlangıcından itibaren 10.günde sigortalılığı bitiriyor ve dolayısıyla doğum parasını ödemiyor.

Ben bu durumun kavgasını kurumla yaptım ve eşimin doğum parasını alamadım :D Bana göre konu davalık bir konu ama ben lanet olsun deyip dava açmadım.

Doğum izninin başladığı gün yani 1.gün sigortalı olmak zorundamı yoksa sonra işe girebilirmi sigortalı olarak

istersen çıkış,giriş ve doğum izni başlangıç tarihlerini yaz ona göre değerlendirelim.

İşten çıkış tarihi 20/06/2011 ,doğum yaptığı tarih:27/07/2011
doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir raporu var.
09/07-28/07/2011 arası işgöremezlik raporu var.

soru güzel soru :) öncelikle şunu söylim buna benzer bi olay başıma geldi. biz direkten döndük ama sizinkisi gol olmuş güzel kardeşim. işçinin çıkışını yapmayacaktınız. şöyle ki doğum gerçekleşmeden 8 hafta önce sigortaya bu konuyla ilgili bilgi verilecek... işçi doğum iznine ayrıldığı tarih itibariyle eksik gün verilmeye başlanacak. zaten doktor istirahat sonu tarihini yazmayacağı için, tekrar çalışabilir yazan iş görmezlik raporunu getirene kadar eksik gün bildirilecek. doğumdan 8 hafta sonra bu sefer doğum kağıtlarıyla birlikte sigortalı başvuracak ve doğum parasının yatması için bir hesap numarası veya posta çeki numarası bildirecek. ssk daha sonra ödemeyi bu hesaba yapacak. sizde 'çalışır' yaza iş görmezlik raporundan sonra hamile bayanı tekrar sigorta günlerini göstermeye başlayacaksınız.

peki sizin durumunuzda şimdi ne yapılabilir?

hamile bayanı geriye dönük giriş yapıp, 1 asgari ücret tutarında idari para cezası yenilip sanki o tarihlerde sigortalıymış gibi gösterip şansınızı deneyebilirsiniz. bunla ilgili olarak muhtasar beyannamelere düzeltme vermelisiniz. DİKKAT!! sgk inceleme başlatığ olayın doğruluğu araştırıp geri dönük yapmış olduğunuz işe giriş kabul etmeyebilir. nitekim 2008 nisan ayında yapılan kanun değişikliğinden çocuklarının zarar görmesini istemeyen anne babalar kundaktaki çocukları sigortalı gösterip kurnazlık yapmaya çalışmışlar yapılan girişleri %99,7 sgk tarafından sonraki yıllarda iptal edilmiştir.

ayrıca iş görmezlik raporlarını bitim tarihinden sonra 5 gün içerisinde girmeniz gerekiyordu. ki bu sürede aşılmış. bu durumda bir asgari ücret tutarında idari para cezasıda ona kesilir.

bence siz en iyisi 2 maaşını verin kadının daha sonra işe başlarsa tekrar sigorta girişini yapın böylece bu tür işlemlerden kurtulmuş olursunuz.

biraz karışık anlattım ama kusuruma bakmayın...

Cevabın için teşekkür ederim bende aynı fikirdeyim