fonradar

Doğum izni ,ödeneği ile ilgli herşey.

iyi günler Cevabını tam olarak bilmediğim bazı konular var lütfen yardımcı olurmusunuz?
1) 01/07/2009 'da ssk girişim yapıldı şuan 17 haftalık hamileyim öncelikle doğum ödeneği almayı hak ediyormuyum.
2) doğumdan sonra çocuğuma bakacak kimsem olmadığı için doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum ama ödenekte almak istiyorum ne yapabilrim, doğumdan sonra çalışmam şartmı? yani doğum iznim bittğinde çıkışım olsa yinede bu hakdan yararlana biliyormuyum.
3)doğum iznim için ve doğumdan sonra ödenek almam için gerekli evraklar nelerdir ne zaman başvurmalıyım özellikle doğumdan sonra ne zaman başvuru yapabilirim iznim bittikden sonramı ?
4)1 defaya mahsus olan süt parası için nereye nasıl başvuru yapmam lazım?
5)ben tahmini 15nisan 2010 da izne ayrılcam ilk 15 gün ssk gözükcem sonrasında izinlimi gözükeceğim,doğum izninde olduğum günler muhasebecimiz bunu nasıl bildircek
çok teşekkür ederim inşallah cevap verirsiniz...

Ynt: DOĞUM İZNİ,ÖDENEĞİ İLE İLGİLİ HERŞEY

1-EVET (Son bir yıl içinde 90 gün prim olmalı)
2-doğum öncesi 8 ve sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum parası alabilirsiniz izniniz (raporunuz bittikten sonra) isterseniz 6 ay daha ücretsiz izin kullanabilirsiniz
3-2.soruda cevapladım hastaneden rapor almanız gerekir
4-doğumdan sonra işyerinizin kayıtlı olduğu sgk ya başvuracaksınız 70 tl alacaksınız
5- izindeki günleriniz için prim ödenmeyecek istirahatlı gözükeceksiniz

Ynt: doğum izniyle ve ödeneği ile ilgli herşey

iyi günler Cevabını tam olarak bilmediğim bazı konular var lütfen yardımcı olurmusunuz?
1) 01/07/2009 'da ssk girişim yapıldı şuan 17 haftalık hamileyim öncelikle doğum ödeneği almayı hak ediyormuyum.
2) doğumdan sonra çocuğuma bakacak kimsem olmadığı için doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorum ama ödenekte almak istiyorum ne yapabilrim, doğumdan sonra çalışmam şartmı? yani doğum iznim bittğinde çıkışım olsa yinede bu hakdan yararlana biliyormuyum.
3)doğum iznim için ve doğumdan sonra ödenek almam için gerekli evraklar nelerdir ne zaman başvurmalıyım özellikle doğumdan sonra ne zaman başvuru yapabilirim iznim bittikden sonramı ?
4)1 defaya mahsus olan süt parası için nereye nasıl başvuru yapmam lazım?
5)ben tahmini 15nisan 2010 da izne ayrılcam ilk 15 gün ssk gözükcem sonrasında izinlimi gözükeceğim,doğum izninde olduğum günler muhasebecimiz bunu nasıl bildircek
çok teşekkür ederim inşallah cevap verirsiniz...

Ynt: doğum izni ,ödeneği ile ilgli herşey

Ayrıca ikibin TL civarında sgk dan para alınıyormus, bu parayı alabilmek icin hangi şartları tasımak gerekmektedir ?
misal sgk 4a lı erkegin sigortalı olmayan eşi bu parayı alabilirmi ?

Ynt: Doğum izni ,ödeneği ile ilgli herşey.

?

Forum kurallarına uyarak küçük harf yazınız lütfen. Yoksa silinecek

FTMGL ' Alıntı:
Forum kurallarına uyarak küçük harf yazınız lütfen. Yoksa silinecek

Merhaba,

1 - Gebelikten dolayı izine ayrılmanız iş sözleşmenizin askıya alınması demektir. Bu sebepten dolayı, askıda olan iş sözleşmeleri işveren tarafından işçiye maaş, diğer hakedişler ve sgk primleri ödenmek zorunda değildir.
2 - İzin dönüşü çalışmak istemiyorsanız, izine çıkmadan önce sözleşmenizi fesh ediniz. Bu fesih sonucunda eğer ki sizin evliliğiniz 1 yıl içerisinde olmuşsa tazminat ve diğer hakedişleriniz tarafınıza ödenir.

APAÇİ ' Alıntı:
2-doğum öncesi 8 ve sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta doğum parası alabilirsiniz izniniz (raporunuz bittikten sonra) isterseniz 6 ay daha ücretsiz izin kullanabilirsiniz
4-doğumdan sonra işyerinizin kayıtlı olduğu sgk ya başvuracaksınız 70 tl alacaksınız

Merhabalar Hocam;
Bir Sorum Olacak Sizi Eğer Müsade Ederseniz?

İşçi 90 günü doldurdu ve doğuma 6 ayı kaldı 90 günün dolmasından sonraki aylarda sigortası 10-15-20 gün yatarsa doğum izniyle ilgili bir sorun yaşarmı? Doğum izni ve doğum parasını tam olarak alabilirmi?

Teşekkür ederim.

merhabalar
1- şuanda 21 haftalık çoğul gebeyim.ve ssk lı olarak çalışıyorum..40. hafta da doğum yapmayacağım.çoğul olduğu için erken doğum riskim var.doğum izni alırken doktorum mesela 35.haftada doğum yapacak derse,ben 25.haftamda doğum iznime ayrılabilirmiyim?

2- bunu doktorum nasıl belgeleyecek?

3- doğum iznimde olduğum süre içinde işyerim primimi yatırmazsa ben sağlık hakkımdan yararlanabilecekmiyim? yani hastane,ilaç,doğum vs gibi şeylerde sgk nın öngördüğü haklara sahip olacakmıyım yoksa ücretli hasta gibi mi olucam?

4- birde doğum parası ne kadar alıcam acaba? asgari ücretten görünüyor primlerim..

teşekkür ederim

emrah80 ' Alıntı:
APAÇİ ' Alıntı:

Merhabalar Hocam;
Bir Sorum Olacak Sizi Eğer Müsade Ederseniz?

İşçi 90 günü doldurdu ve doğuma 6 ayı kaldı 90 günün dolmasından sonraki aylarda sigortası 10-15-20 gün yatarsa doğum izniyle ilgili bir sorun yaşarmı? Doğum izni ve doğum parasını tam olarak alabilirmi?

Teşekkür ederim.

Sayın Yetkili öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Uygun görürseniz bir sorum daha olacak?

Eşimin 120 gün sigortalı çalışma günü şu an mevcut, yukarda belirttiğiniz 90 günün aşmış bulunuyoruz fakat eşimin 8 haftalık hamile olduğunu öğrenen iş yeri iş aktini 16.11.2010 tarihinde bitireceğini ihbar etti ve şu an ihbar süresini doldurmakta. (İşe giriş tarihi 13.07.2010)

Öğrenmek istediğim hususlar ise;

1- İş akti 16.11.2010 tarihinde sona erdiğinde her hangi bir iş bulamazsak doğum yardımından yararlanabilirmiyiz.
2- Şu an iş bulsak bile, bulacağımız işler asgari ücret olup 15 gün veya aylık 10 günlük işler oluyor ve sigorta tam yatmıyor.
böyle bir durumda eksik günle çalışıyor olsa doğum yardımında sorun olurmu?
3- Doğum yardımı hesaplaması nasıl oluyor detaylıca yazarmısınız?

Şimdiden Teşekkür Ederim...

DUYFER ' Alıntı:
1) 20.01.2012'de ssk girişim yapıldı şuan 17 haftalık hamileyim .ama patronum haziran sonunda çıkışımı yapacakmış.(hamile olduğum için)bu şekilde ben doğum parası alamıyacakmıyım.
.

İşveren yaptı oldu sistemi işlemez. Hamile olduğunuz için işten çıkaramaz.

BU DURUMDA NE YAPMAM GEREKİR BİLEMEDİM.BANA YARDIMCI OLUSMUSUNUZ

Lütfen mesaj içinde büyük harf kullanmayınız.

Sayın AYSE,
Hamile olduğu için çıkaramaz demişsiniz.Sanırım doğum izninde olduğu sürece çıkaramaz demek istediniz.
Normal şartlarda hamileliğin 32.haftasında doğum iznine ayrılıyorsunuz.Anladığım kadarıyla buda 3 ay sonraya tekbül ediyor.İşverende bunu hesaplamış.O yüzden çıkışınızı vermek istiyor.
İyi çalışmalar...

Doğum izninde olduğu sürece çıkaramaz evet.

Ayrıca işyerinde çalışan sayısı nedir? Bu önemli bir nokta

Merhaba..

Öncelikle anlamakta çok zorlandığım bir konu bu ödenek durumu o nedenle bir çok sorum olacak :) cevaplarsanız sevinirim..

1-İlk sigorta tarihim 28.09.2011 olarak görünüyor ve o tarihten bu yana kesintisiz sigortalıyım(doğum ödeneği için hak kazanıyor muyum?)

2-Son bordromda SSK primim 3,000 tl üzerinden oluşturuldu. ben bu ücret üzerinden mi doğum ödeneği alıyorum ve öyle ise ödeneğim toplamda ne kadar.

3-Bu parayı 16 haftanın sonunda SGK dan mı alıyoruz??

Şimdiden Teşekkürler...

1- Evet.
2- Hesaplamada son 3 ay baz alınır.
3- 16 hafta sonrasında PTT şubelerinden sorgulama yapabilirsiniz.

toplamda 120 gün sigortalılık hakkınız bu emzirme parası adı altında ücrete hak kazanmış oluyorsunuz

Mrhabalar.Eşim iki senedir çalıştığı iş yerinden doğum iznine 15 gün varken işten çıkartıldı.Fakat doğum masrafarını kendi sigortası karşılamış.Sgk ya emzirme yardımı almaya gittiğimde benim üstümden böyle bir ödeneğin olmadığını eşimin eski iş yerinden vizite kağıdı getirmesi durumunda eşime emzirme parasını ödeyeceklerini söylediler.Fakat eski işyerinden vizite kağıdını alamadık daha doğrusu vermediler emzirme yardımı parasını alamadık.Ama masraları SGK karşıladığı için doğum parasını alabileceğimizi düşünüyorum.Çünkü burda bir mağduriyet var.Gebe ve gebelik izinine 15 gün varken işveren işten çıkartıyor.

Bnm sormak istediğim ;

Eşimin doğum masraflarını kendi sigortasından karşılayan SGK eşim doğum izninden 15 gün önce çıkartıldığı için doğum parasını öder mi ?

Doğum parasını ödemezse Eşimi doğumuna 2,5 ay varken gebe halinde işten çıkartan işyerine ne gibi yaptırımlar uygulanabilir.

Doğum parası dediğiniz, doğum öncesi ve sonrası roporu için ödenen işgöremezlik ödeneğidir.
İşgöremezlik ödeneği de raporlu olan SGK lı çalışana ödenir.
Doğum öncesi raporu alamadan ayrılan eşiniz, doğal olarak doğum parası dediğiniz işgöremezlik ödeneğine de hak kazanamıyor.

İşverene karşı ne yapabilirsiniz?
Eğer 30günlük hak düşürücü süreyi kaçırmadıysanız ! 30dan fazla çalışanı olan bir yerde çalışıyorduysa ve 6 ayı aşan bir çalışma süresi varsa orada eşinizin, işe iade davası açabilirsiniz.
Tazminat vs ödenmedi ise, tazminatların ödenmesi için dava açabilirsiniz.

Selamlar, işçi dogum öncesi raporu getirerek izne ayrıldı mayıs ayında, işveren tam 30 gun üzerinden sgk sını ödemeye devam etmek istiyor gun eksigi olmasın diye işçisinin... 30 gün gösterdigimiz takdirde sgk niye 30 gösterdin calısıyor gösterdin dermi ? ayrıca 30 gün gözükmesi dogum sonrası işgöremezlik rapor parasını almasına engel olurmu ?