fonradar

Doğum İzni ve İşgöremezlik Ödeneği Hakkında

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucunda bir türlü kesin bilgiye ulaşamadığım iki konu var.Birincisi tüm okuduğum yazılarda doğum öncesi izni için 8 hafta ve 3 hafta ibareleri yer almaktadır.Ben 6 hafta kala bu iznimi kullanmak istiyordum.Bunun mümkün olup olmadığı?
İkincisi ise iş göremezlik ödeneğinin SSK tarafından yine maaş alır gibi aylık olarak ödenip ödenmediği?Bu ödemenin bölge müdürlüklerine göre değiştiği söylenmektedir doğru mu?Teşekkürler (10-20/02/2007 tarihleri arasında sezeryanla doğum yapacağım)Ayrıca SSK ile anlaşması olan bir özel hastanede doğum yapacağım herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?Yine okuduğum yazılarda raporların devlet hastanesinde düzenlenmesi gerektiği gibi yazılara rastladım.

işalan doğum öncesi 8 hafta ve sonrasında 8 hafta (tekil doğumda) işyerinde çalıştırılmaz ve istirahatli olur. talep etmesi ve doktorunun uygun görmesi ve rapor vermesi koşulu ile 3 haftaya kadar çalışılabilir. doğum öncesi kullanılmayan 5 hafta doğum sonrasına eklenir. bu süreye ait işgöremezlik ödeneğini ssk'dan alır.