fonradar

Doğum İzninde İstifa Etme ve Evlilik Tazminatı

Mrb.bir kadin calisan 14.02.2015tarihinde evlenmis ve kasim ayinin 23u gibi dogum oncesi iznini kullanicak dogumu ocak ayinda gerceklesicek ancak evlilik tazminatini almak icin raporunu erken sonlandirma hakki varmi ve raporlu oldugu aylarin ucretini hak kazanirmi???

Evlilik nedeni ile işten ayrılma dilekçesini evlenme tarihi itibari ile bir yılı geçirmemek üzere vermek koşulu ile doğum izni bitiş tarihi itibari ile işten ayrılabilir.

Evlilik nedeni ile işten ayrılma dilekçesini evlenme tarihi itibari ile bir yılı geçirmemek üzere vermek koşulu ile doğum izni bitiş tarihi itibari ile işten ayrılabilir.
O nasıl olacak sn.merkür?
Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl 14.02.2016 da doluyor, bu tarihi kaçırmadan evlilik nedeniyle sözleşmeyi feshetmesi gerek.
Ama 23.11.2015 itibariyle de iş doğum nedeniyle göremezlik raporu başlıyor ve doğumla birlikte ilk rapor sona erip aynı anda yeni rapor başlıyor, raporluyken de sözleşme feshi bir sonuç doğuramayacak, rapor tarihi itibariyle işleme girebilecek. O tarih te 14.02.2016 tarihinden sonraya denk geliyor, evlilik nedeniyle sözleşme feshedebilme hakkı kaybedilmiş olmayack mı?

Merkür2 keremcem benim ne demek istedigimi acik ve net olarak ifade etmis benim sormak istedigimde tam olarak bu vermis oldugum tarihler dogrultusunda evlilik nedeniyle sözleşme feshedebilme hakkı kaybedilmiş olmayacak mıyım? Bunu merak ediyorum. Ilgi ve alakanız için simdiden teşekkür ederim.

Mrb; evlilik tazminati alabilcegim tarihte doğumdan dolayı raporlu oluyorum ve raporluyken istifa yazsam dahi istifam rapor bitiminde işlencegi için tazminat hakkımı kaybediyorum raporumu erken fesh etme hakkım varmı ? Yada 32. Haftami doldurup doktorumdan calisabilir yazımı alıp istifamı verip evlilik tazminatimi alabiliyormuyum?ayrıca böyle olduğunda doğum parami da alabiliyormuyum?

Evlilik tarihiniz ne, doğum iznine çıkacağınız tarih ne? Kaç yıldır orada çalışıyorsunuz?
32haftada çalışabilir raporu alıp sözleşmenizi feshederek ayrıldıktan sonra artık bir SGK tabi çalışan olmadığınız için bir çalışamaz raporu alamayacağınızdan dolayı doğum parası dediğiniz doğum nedeniyle geçici işgöremezlik ödeneğini ALAMAZSINIZ.

Cvp

Evlilik tarihım 6 aralık doğum iznine hak kazandığım tarih 13 eylül 2,5 yıldır çalışıyorum haklarımın ikisinden de faydalanmak istiyorum doğum param ve evlilik tazminatim bu mümkün olabilirmi ne yapmam gerekiyor ?

Ya kidem tazminati icin dogum iznine cikmadan evlilik nedeniyle sozlesmenizi feshedeceksiniz, yada hamilelik nedeniyle yasal rapor hakkinizi kullanip dogum parasi dediginiz gecici isgoremezlik odenegi alacaksiniz.
İkisi birden icin ayni isyerinde sansiniz yok.

Peki birşey daha sormak istiyorum son olarak 13 eylülde rapor ile izne çıkıyorum doğumum 12 kasım doğum yaptıktan sonra raporumu sonlandırma şansım olabilirmi? Sonladirip iş başı yapıp istifamı verebilirmiyım? Bunu yapmam mümkün olursa 6 araliga kadar istifa verip evlilik tazminatimi almam mümkün olmazmi?

Konuyla ilgili netleşen bir durum var mı aynı durumdayım ve 3 günüm kaldı doğum iznine çıkmak için 🤔

Merhaba.aynı durum söz konusu 5 eylül2020 de evlendim.doğum iznimin bitişi 20 eylül 2020 ye denk gelir.doğum iznindeyken iş akdimi sonlandırabilir miyim 5 eylül tarihinden önce.kıdem tazminatımı alabilir miyim,yoksa doğum iznine cıkmadan mı dilekçemi yazıp ayrılmam gerekir?

Merhaba.aynı durum söz konusu 5 eylül2020 de evlendim.doğum iznimin bitişi 20 eylül 2020 ye denk gelir.doğum iznindeyken iş akdimi sonlandırabilir miyim 5 eylül tarihinden önce.kıdem tazminatımı alabilir miyim,yoksa doğum iznine cıkmadan mı dilekçemi yazıp ayrılmam gerekir?20eylül 2021 e geliyor doğum izin bitişim