fonradar

Doğum İzninde İşverenin Maaş Ödemesi

sule

Katkı Sunan Üye
Merhaba. şirketimizde doğum yapan bir personelimize doğum izni verirken şöyle bir yol izledik.
arkadaş doğuma 3 hafta kalana kadar çalıştı. doğumdan sonra da 13 hafta izin kullandı.
biz bu 16 haftalık izni süresince maaş vermedik, doğal olarak sgk günleri de ödenmedi.
bayan doğum izni bittikten sonra evraklarını sgk ya teslim etti ve işgöremezlik ödemesini kendisi aldı.
burada yanlış bir uygulama yapmış mıyız acaba? yani personelin hem işverenden hem de
ssk dan para mı alması gerekiyordu? işveren maaş ödemekle yükümlü müdür?
doğum izninin adı ücretli izin olunca kafam karıştı açıkçası. internette birkaç yerde
işveren de maaş ödemek zorunda gibi yazılar okudum da. birisi bilgi verebilir mi acaba?

Yalnız doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışması doktor raporuyla olmuştur diye düşünerek cevap verdim.Zira yasa doğumdan önce 8 hafta demektedir.

evet doktor raporuyla onaylandı. peki bişey daha sormak istiyorum.
ben yukarıda bahsettiğim hamile personelin doktor raporlarını eksik gün bildirim formunun ekinde gönderiyordum ssk ya.
biz şu anda 50 kişiyi geçtiğimiz için eksik gün formu göndermiyoruz. şu anda da hamile personellerim var.
bu personellerin doktor raporlarını yine sgk ya göndericek miyim? göndericeksem de nasıl göndericem?
direk hastalık servisine doktor raporlarını teslim etsem olur mu acaba? doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabileceğine dair
doktor raporu ve bu 16 haftalık süreci gösteren işbaşı tarihi yazan doktor raporundan bahsediyorum.
sizce bunları işveren olarak yine gönderecek miyim? yoksa personel doğum izni bittikten sonra zaten ssk ya gidip
evrak vericek diye göndermemeli miyim?

Merhaba. şirketimizde doğum yapan bir personelimize doğum izni verirken şöyle bir yol izledik.
arkadaş doğuma 3 hafta kalana kadar çalıştı. doğumdan sonra da 13 hafta izin kullandı.
biz bu 16 haftalık izni süresince maaş vermedik, doğal olarak sgk günleri de ödenmedi.
bayan doğum izni bittikten sonra evraklarını sgk ya teslim etti ve işgöremezlik ödemesini kendisi aldı.
burada yanlış bir uygulama yapmış mıyız acaba? yani personelin hem işverenden hem de
ssk dan para mı alması gerekiyordu? işveren maaş ödemekle yükümlü müdür?
doğum izninin adı ücretli izin olunca kafam karıştı açıkçası. internette birkaç yerde
işveren de maaş ödemek zorunda gibi yazılar okudum da. birisi bilgi verebilir mi acaba?

e-sgk dan bildireceksiniz..siz bildirmeden parayı nasıl aldı ?
50 kişi değil 30 kişi

e-sgk dan bildireceksiniz..siz bildirmeden parayı nasıl aldı ?
50 kişi değil 30 kişi

e-sgk dan çalışılmadığına dair bildirimini yaptık.

ayrıca ben 30 değil 50 ve üzeri personel çalıştıran özel sektör işyerleri diye biliyorum, link aşağıdadır.
https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/jsp/duyuru/20110712_duyuru2.htm

şu anda eksik gün formu vermediğimiz için hamile personeller için doktor raporlarını sgk şubesine göndermeli miyim
onu öğrenmeye çalışıyorum. bilgisi olan kimse yok mu?

1. Artık 30 kişi
2. Çalışmadı bilgi girişini yaptıktan sonra başka bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer isterseniz dosyanızda saklamak üzere eksik gün formu yazdırıp ekine raporları ekleyerek arşivleyebilirsiniz. Bir kaç yıl sonra sgk eksik gün tamamlanması gibi (saçmalayarak) bir yazı gönderirse neden eksik gün bildirdiğinizi hatırlamanızda faydası olur.