fonradar

Doğum izninde olan personele Ücret Ödemek İstiyoruz

Merhabalar:

Forum içinde Arama yaparak doğum izni konusunda bir çok değerli bilgiler edindim.

Ancak benim farklı bir sorunum var. 3 ayrı SSK Müdürlüğü ile görüştüm 3 ayrı cevap aldım.

Sorunum şu:

15 Yıldır firmada çalışan ve şu anda doğum izninde olan personele, ücretini sosyal amaçlı olarak işveren kesmeyip her ay yaptığı gibi banka kanalı ile ödemeye devam etmek istiyor...Ve tabi ki doğum izini bittiğinde, personel SSK Müdürlüğüne müracat ederek hakkı olan işgörmezlik ödeneğini de alabilsin istiyor..(Personel doğum öncesi yapması gereken işlemlerin tamamını yaptı, ssk doktorundan raporunu aldı, dosyasını açtırdı.)

Muhasebe olarak nasıl bir yol takip etmem gerekiyor?

Ücret bordrosu tanzimi ve Aylık hizmet belgesi konularında nasıl kareket etmeliyim?

Teşekkürlerimle

Mehmet Tosun

Re: Doğum izninde olan personele ÜCRET ÖDEMEK İSTİYORUZ.

raporlu olan işçiye raporlu olduğu sürede ücret ödenebilir ve işgöremezlik ödeneği de aynı zamanda alabilir.

bordroda çalışılan gün 0 olarak ve verilmek istenen ücret sosyal yardım olarak gösterilebilir. (e-bildirgede, 0 gün - prime esas kazanç göstermek sorun olabilir.uygulamam olmadığı için bilmiyorum.)

Sayın Nane:

Bordroda çalışılan günü sıfır ve verilmek istenen ücretide sosyal yardım diye gösterdiğim de; (kullandığım proğram LOGO-smm Windows tabanlı) ssk hesaplaması yapmıyor..

ACABA:
Çalışılan gün: 30, ödeme türü:sosyal yardım olarak gösterip, ÜCRETLİ İZİNLİ diyebilir miyim?

Gerçekten fiilen çalışması zaten mümkün değil? Bütün derdim, işverene bir sorumluluk gelmesin ve personelde ücretini ve SSK dan işgörmezlik ödeneğini alabilsin..

İlginize ve paylaşımınıza teşekkür ederim.

Kolay gelsin.
Mehmet Tosun

prim, izin harçlığı, teşvik ikramiyesi, yakacak (nakti) gibi adlarda ödenen sosyal yardımlardan tüm kesintilerin yapılması gerekir.

OLUR. SSK E BİLDİRGE KABUL EDİYOR . PROGRAMINIZDA OK VERİRSE OLUR