Doğum İzninde olan personelin özel sağlık sigortası

Arkadaşlar,

Doğum iznine ayrılan personelimizin şirket tarafından ödenen ve her ay bordroda giderleştirilen özel sağlık sigortası bulunmakta. Bu aybaşı itibariyle izne ayrıldı, dolayısıyla Nisan ayında ücret ödemesi yapılmayacak. Ücret tahakkuku yapılmayan birine sağlık sigortası girilmeli mi girilmemeli mi kararsız kaldım.

Bildiğim kadarıyla 30 gün boyunca raporlu olan biri AGİ de haketmiyor. Fakat Sağlık sigortası girilince bu tutardan gelir vergisi doğuyor ve vergi indirimiyle personele öndemesi gereken az miktarda bir AGİ (net) ödemesi çıkıyor.

Sorum: Ö.sağlık sigortası programa girilmeli mi yoksa muhasebe mi giderleştirmeli ve bu personel AGİ hakeder mi?

şimdiden teşekkürler.

Ynt: Doğum İzninde olan personelin özel sağlık sigortası

ayce ' Alıntı:
Arkadaşlar,

Doğum iznine ayrılan personelimizin şirket tarafından ödenen ve her ay bordroda giderleştirilen özel sağlık sigortası bulunmakta. Bu aybaşı itibariyle izne ayrıldı, dolayısıyla Nisan ayında ücret ödemesi yapılmayacak. Ücret tahakkuku yapılmayan birine sağlık sigortası girilmeli mi girilmemeli mi kararsız kaldım.

Bildiğim kadarıyla 30 gün boyunca raporlu olan biri AGİ de haketmiyor. Fakat Sağlık sigortası girilince bu tutardan gelir vergisi doğuyor ve vergi indirimiyle personele öndemesi gereken az miktarda bir AGİ (net) ödemesi çıkıyor.

Sorum: Ö.sağlık sigortası programa girilmeli mi yoksa muhasebe mi giderleştirmeli ve bu personel AGİ hakeder mi?

şimdiden teşekkürler.

gv matrahı yoksa, gv de yoktur agi de. Programınız ödeme çıkarıyorsa, programda sorun var demektir.

programda bir sorun yok. aynı durum bende de şu an mevcut. sağlık sigortası ek gelir kaleminde gelir vergisine tabi olarak bulunduğundan doğal olarak agi çıkmasına neden oluyor ve bu rakamı personele ödüyoruz. daha önce de aynı şekilde ödeme yaptım.

bence girilmeli..

evet, sonuçta ö.sağlı sig. vergiye tabi olduğu için matrah da oluşuyor. kararsız kaldım.

doğru olabilir. Ben işçinin yaptırdığı sağlık sigortası gibi algıladım. Ücret ödemesi olmasada işçiye sağlanan bir menfaat sonuçta

Peki uygulamadığım için soruyorum. İşverence yaptırılan sigorta sigorta primine tabimidir, yoksa sadece vergiyemi tabi, uygulamanız nasıl

Bununla ilgili aşağıdaki makaleyi okudum, fakat uygulamada nasıl onu merak ettim.

Saygılar

Yazar:Serdar GÜNAY ın makalesinden
Yaklaşım Dergisi/ Mart 2008 / Sayı: 183

IV- İŞVEREN TARAFINDAN ÖDENEN ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI SİGORTA PRİMİNE ESAS KAZANÇ MATRAHINA DAHİL MİDİR?

A- SGK?NIN GÖRÜŞÜ

SSK Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü?nün Yazısı?nda ?Halen Kurum uygulamalarına yön veren ve tamamen kanun metni ile paralel hükümler ifade eden, 20.07.1994 tarih ve 21996 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan (7) Seri No.lu Tebliğ ile de, yolluklar, çocuk ve aile zamları, ölüm, doğum ve evlenme yardımları ile ayni yardımlar dışında yapılan tüm nakit ödemelerin, sigorta primine esas kazancın tespitinde nazara alınacağı ilgililere duyurulmuştur.

Kaldı ki, daha sonra (06.08.2003 tarihinde) yürürlüğe giren 4958 sayılı Kanun?un 36. maddesi ile 506 sayılı Kanun?un 77. maddesinin ikinci fıkrası değiştirilmiş olup, buna göre anılan fıkrada, primlerin istisna olduğu öngörülen ödemeler yine tek tek sayılmış ve bu ödemelerin dışında her ne ad altında ödeme yapılırsa yapılsın tüm ödemelerin prime tabi tutulacağı hükme bağlanmıştır.

Bu bakımdan, işverenlerce özel sağlık şirketlerine ödenen ?özel sağlık sigortası primleri?nden sigorta primlerinin kesilerek Kurumuma ödenmesi icapetmektedir.?(2) denilerek Kurum uygulaması belirtilmiştir.

Sigorta Primleri Takip ve Tahsilatı Genel Tebliği (Seri No: 7)(3)?nde ise konu ile ilgili olarak ?506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu?nun 77. maddesinde sigorta primine tabi kazançlar ile istisnaları sayılmıştır. Bu istisnalar arasında sayılmadığı halde izin harçlığı, bayram harçlığı gibi bazı ödemelerin işverenlerce prime tabi tutulmadığı gözlenmiştir.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu?nun 77. maddesinde sigorta primine tabi tutulmayacak kazançlar olarak ?...yolluklar, çocuk ve aile zamları, ölüm, doğum ve evlenme yardımları ile ayni yardımlar? sayılmıştır. Bunların dışında yapılan tüm nakit ödemelerin, sigorta primine tabi tutulması gerekmektedir.? denilmektedir.

B- YARGITAY İÇTİHADI

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi?nin Kararı?nda konuya Kurum?dan farklı yaklaşıldığı görülmektedir. Karar?da ?506 sayılı Yasa?nın 77. madde 1. fıkrasında prim hesabında göz önünde tutulacak kazançlar belirtilmiş, 2. fıkrasında ise bunun istisnaları gösterilmiştir. Fıkrada ifade edildiği biçimde Sosyal amaçlı olarak veya işverenin yasa ve sözleşme dışında sigortalısına yaptığı yardım ve ödemeler prim hesabında nazara alınmazlar ve prime tabi tutulmazlar. Bu ödeme veya yardımlar ücret ve benzeri ödemelerden tamamen farklı nedenlere dayanırlar. İşin karşılığı olmaktan ziyade insani değer yargıları sonucu verilirler. Yasa bunları sayarak belirtmiştir. Bu yardımlar ölüm, doğum ve evlenme yardımları, yolluklar, kıdem ihbar ve kasa tazminatları, ayni yardımlar, yemek, çocuk ve aile zamlarıdır.?(4) denildikten sonra ayni yardımların özellik gösterdiği belirtilerek evvela ayni yardım tanımlanmıştır. Yargıtay?a göre ayni yardımdan amaç, ?sosyal veya kişisel bir ihtiyacın karşılanması yolunda yapılan bir yardımdır. Yardımın ayni veya para olarak yapılmasının önemi bulunmamaktadır. Örneğin; işverenin sigortalılarına dağıttığı elbise, ayakkabı sigortalı çocukları için, kitap, kırtasiye gibi yardımlar, doğrudan aynı nitelik taşımasına karşın bu yardımlar yemek bedeli, taşıt gideri, yakacak bedeli, dikiş ücreti mesken veya sağlık yardımı, öğrenim yardımı türünden nakitte olabilir.?(5) Bu tür somut biçimde belli edilmiş bir ihtiyaca yönelik yardımlar ayni yardım olarak kabul edilir ve prim hesabında dikkate alınmazlar. Özel sağlık sigortası olarak yapılan ödemelerin sigorta primine esas kazançlara dahil edilmemesi gerekir.