fonradar

Doğum Nedeniyle İşten Ayrılan Sigortalı İşsizlik Alabilir mi

merhaba lar ben yeni üye oldum .
sitenize bayıldım böyle bir site olduğunu bilseydim çok önceleri kayıt yaptırırdım.
sorum şu ,
ben sigortalı olarak çalışmaktayım ,
kasım ayı içersinde doğum yapacağım işden 32. hafta da ayrılacağım ama rapor aldığım sürede
işden çıkartma yapılmayacak rapor sonunda çıkışım verilecek ben bu durum da rapor
parasından ve işsizlik den yararlanabilirmiyim .

ilginize çok tşk ederim
not:Ağustos 2006 yılında evlilik le ilgili işden çıkışım verildiğinde 6 ay işsizlikden yararlandım şu anda prim günüm 1080 işden ayrılasıya kadar da tahminim ce 1260 civarında olacak

Ynt: doğum nedeniyle işden ayrılan sigortalı işsizlik alabilirmi

Ne kadar süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir?
İşsizlik ödeneği alabilmek için dört temel koşul öngörülmüştür.
1- Hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak prim ödenmiş olması,
2- İş akdinin feshedildiği tarihten geriye doğru kesintisiz hizmet aktinin 120 gün prim ödenmiş olması,
3- Hizmet akdinin, İşsizlik Sigortası Kanununun 51 inci maddesinde sayılan hallerden birisine dayah| olarak sona ermiş olması,
4- Sigortalı işsizin, İşten Ayrılma Bildirgesini işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR?un ilgili ünitesine doğrudan başvurarak vermesi. Yukarıda öngörülen şartları taşıyanlardan;
600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,
900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.
Sigortalı işsizler, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için Kanunun öngördüğü şartlan yerine getiremeden yeniden işsiz kalırlarsa, daha önce hak ettikleri sürelerini dolduruncaya kadar bu haktan
işsizlik ödeneğinden yararlanmak için Kanunun öngördüğü şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalırlarsa, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği alacaklardır.

Ynt: doğum nedeniyle işden ayrılan sigortalı işsizlik alabilirmi

tşk ederim ilginizi ben bu bilgileri internetten araştırdım . daha önce aldığım için tekrar hak edebiliyormuyum benim merak ettiğim konu bu

Ynt: Doğum Nedeniyle İşten Ayrılan Sigortalı İşsizlik Alabilir mi

1. doğum parası (analık sigortası) : Yararlanabilirsiniz.
2. işsizlik sigortası : Yararlanamazsınız (4447 sayılı yasada, işsizlik sigortasına hak kazanmak için "doğum nedeni ile ayrılmak" diye adlandırılan bir ibare yok. Sizinki 4447'ye göre istifa sayılır ve hak edemezsiniz)
İyi çalışmalar,

Ynt: Doğum Nedeniyle İşten Ayrılan Sigortalı İşsizlik Alabilir mi

yigid ' Alıntı:
2. işsizlik sigortası : Yararlanamazsınız (4447 sayılı yasada, işsizlik sigortasına hak kazanmak için "doğum nedeni ile ayrılmak" diye adlandırılan bir ibare yok. Sizinki 4447'ye göre istifa sayılır ve hak edemezsiniz)
İyi çalışmalar,

işten çıkışınız doğum sonrası 4857/17. madde işveren olarak yapılır ise yararlanabilirsiniz