fonradar

Doğum parası hakkında

merhaba,forumda ve internette çok aradım ama sruma daha net bir yanıt almak için sormak istiyorum.

eşim 23 haftalık hamile,işten çıkarılma durumu var,gerek benim gerekse eşimin son 1 senelik sigortaları yatırıldı.eğer eşim işten çıkarılırsa doğum parası alabilirmiyiz.
ayrıca şunuda sormak istiyorum
erkek son 1 senelik sigortasını yatırmış,eş ise çalışmıyor,gene doğum parası alabilirmi.

Ynt: Doğum parası hakkında

Analık sigortasından sağlanan diğer bir hak emzirme ödeneğidir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilecektir.

Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme yardımı ödenebilmesi için, doğum tarihinde doğum yapan kadınla Medeni Kanuna göre evlenmiş olması şartı aranacaktır.

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının;

a) (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

b) (b) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,şarttır.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan Kanunun 9 uncu maddesine göre sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üçyüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki onbeş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneği verilebilecektir.

Örnek: İşyerinden 01/08/2007 tarihinde ayrılması nedeniyle 10/08/2007 tarihinde sigortalılık niteliğini yitiren sigortalı erkeğin karısının sigortalılık niteliğinin yitirildiği tarihten itibaren 300 gün içinde, yani 10/08/2007-05/06/2008 tarihleri arasında 09/01/2008 tarihinde doğum yapması ve doğum tarihinden önceki 15 ay içinde yani 09/10/2006-08/01/2008 tarihleri arasında en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödendiğinin tespit edilmesi halinde emzirme ödeneğinin ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

Evet gerekli belgeleri götürürseniz SGK'ya bir dilekçe doldurup alabilirsiniz.

? Sigortalının iş yerinden alınan vizite kağıdı,

? Doğum raporu,

? Nüfus cüzdanı fotokopisi(sigortalının ve yeni doğan çocuğun),

? Evlenme cüzdanı (Sigortalının eşi doğum yapmış ise)

doğum parasından kasıt doğum öncesi ve doğum sonrası çalışılamayan süreye ait para ise, erkek sigortalı, eş ise çalışmıyor ise alamazsınız. Hatta doğum yapan sigortalı doğum iznine ayrılmadan işten çıkmış/çıkarılmış ise yine alamaz.

doğum parasından kastım,4 aylık izin sürecinde alınacak para.şimdi eşim bugün işten çıkarılsa o parayı alamayacakmı,bunu öğrenmek istiyorum.1senedir aynı işyerinde çalışıyor.

doğum iznine ayrıldığı tarihte çalışıyor olması gerekir. diğer arkadaşların bahsettiği süt parası olarak ta adlandırılan az bir tutardaki paradır, doğum izni nedeni ile çalışılamayan sürelere ait para değil.

bluetiger77 ' Alıntı:
doğum parasından kastım,4 aylık izin sürecinde alınacak para.şimdi eşim bugün işten çıkarılsa o parayı alamayacakmı,bunu öğrenmek istiyorum.1senedir aynı işyerinde çalışıyor.
Alamaz.
4 aylık izin, izin değil, sgk lı çalışan kadının doğum nedeniyle aldığı işgöremezlik rapodur.
Eşiniz bugün işten çıkarılmış olsa, doğumdan önceki 2 aylık ve doğumdan sonraki 2 aylık sürelerde, SGK kapsamında çalışan bir işçi olmadığından, o raporu zaten alamaz. Rapor olmayınca , o süreye ait ücreti de alamaz.