fonradar

Doğum raporlu işçinin işten çıkarılması

merhabalar bana acilen yardımcı olursanız çok sevinirim.ben 25.03.2010 tarihinden bu yana büyük bir şirkette çalışmaktayım.işe başlarken 2 ay deneme süreli ve 11 aylık belirli iş süreli sözleşme imzaladım fakat sözlü olarak işin sürekli olacağını söylemişlerdi.işe başladıktan yaklaşık 2 ay sonra hamile olduğumu öğrendim.ozamn ayrılmak istediğimi bildirdim fakar doğum izinlerimden daha sonrası süt izinlerimden bahsederek beni caydırdılar.şuan 32 haftalık hamileyim ve 04.01.2011 de doğum iznime ayrıldım.fakat bana iş sözleşmesinin feshini göndererek işten çıkarıldığımı söylediler.Bu durumda ne yapabilirim?raporum yanar mı? herhangi bir hakkım var mı? lütfen acil olarak cvblarsanız çok sevinirim.şimdiden ilginize tşkler.

Ynt: doğum raporlu işçinin işten çıkarılması

Kişi..yasal şartları yerine getirdiği taktirde..devlet..ücret kaybını karşılamakla yükümlüdür..

Devlete ödediğiniz primler karşılığında..raporlu olduğunuz sürelerin ücretini de devlet size öder..işten çıkartılıp.. çıkartılmamanızın bir mahiyeti yoktur.

tam olarak anlayamadım?doğumdan sonra işten çıkarılmış olacağım.doğumdan sonrada 2 ay doğum iznim olcak bunun parasınında yine devlet karşılayacak mı?doğumdan öncede 2 aylık raporum var ve bir ayında sadece işden çıkarılmamış görüneceğim.diğer 1 ayının parasınıda yani çıkarıldıktan sonraki bir ayın parasınıda devlet karşılayacak mı?işyerinden her hangi bir tazminat talep edemez miyim?

Bildiğim kadaryıla raporlu işçinin rapor süresi içerisinden işyerinden çıkış verilmesi olanaksız. İşyerinizin bağlı bulunduğu ssk müdürlüğüne giderek daha sağlıklı cevap alabilirsiniz. Ayrıyetten 2 ay deneme süresi geçtiyse işyeri size ihbar tazminatı ödemesi gerekiyor.

Ynt: Doğum raporlu işçinin işten çıkarılması

forwhom ' Alıntı:
Kişi..yasal şartları yerine getirdiği taktirde..devlet..ücret kaybını karşılamakla yükümlüdür..

Devlete ödediğiniz primler karşılığında..raporlu olduğunuz sürelerin ücretini de devlet size öder..işten çıkartılıp.. çıkartılmamanızın bir mahiyeti yoktur.

Öncelikle geçmiş olsun diyorum...Sözleşmenizi ikiye ayırarak değerlendirilebilir..11 Ay+2 Ay ve bu 2 ay içinde 11 Ay : 1-) Bu durumda belirli süreli akdin devamında da çalıştığınızdan dolayı bu belirsiz süreli akit niteliğindedir.Belirli süreli aktin objektif şartlarını ayrı tutarsak bu durumda bir yılı tamamlamış olduğunuzdan kıdem ve ihtar hakkının yanı sıra fazla mesaı,yıllık izin gibi hakları da kazanırsınız.
2-) Bu durumda karşı taraf haklı sebep olmaksızın feshi iptal ettiği için sözleşme süresine ilişkin tüm yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.11 Aydan önce fesih yaptığı için sanki çalışıyormuş gibi o süredeki haklarınız ve fazla mesai hakkınız saklıdır.www.cinardanismanlik.com[email protected]

verdiğiniz bilgiler için tşk.fakar ben 2 ay deneme süresi ile birlikte toplam 11 aylık belirli süreli iş sözleşmesi yaptım ve 11 ay dolumunda sözleşmemin feshi söz konusu.yani sözleşmem ben raporlu iken bitiyor.