fonradar

Doğum Raporu Sonrası İşsizlik Maaşı Alabilir miyim ?

merabalar benim su an dogum raporum bitti isten cıkarıldıgım takdırde issizlik maası alabılırmıyım,600 gunun var sadece sunu merak edıorum 120gun prım odenmesi gerekıyor ya raporumdan dolayı bu maddeyi saglayamıyomuyum ve maas alamazmıyım yoksa sıkıntı olmaz ve alabılırmıyım

merabalar benim su an dogum raporum bitti isten cıkarıldıgım takdırde issizlik maası alabılırmıyım,600 gunun var sadece sunu merak edıorum 120gun prım odenmesi gerekıyor ya raporumdan dolayı bu maddeyi saglayamıyomuyum ve maas alamazmıyım yoksa sıkıntı olmaz ve alabılırmıyım

Doğumdan sonra işten ayrılan kişiler işsizlik sigortasına başvurduklarında raporlu dönem için işveren prim yatırmamakta, dolayısıyla bu dönem prim olmadığı için son 3 yıl prim gün sayısı hesabına dahil edilmemektedir.
Son 120 gün hesabında raporlu günler kesinti sayılmamaktadır. Çıkış kodunuz uygun olarak verilmişse alabilirsiniz.

cok tesekkur ederim ozmn tek taraflı fes ile ısten cıkartılırsam be tazmınatım odebırse sıkıntı olmadan alabılıyorum dimi

Benim 694 günüm var son 1 bucuk senedir ayni is yerindeyim ve dogum iznine ayrildim donus yaptığımda işten çıkışım verilecek issizlik maasi alabilirmiyim
Tesekkurler

Benim 694 günüm var son 1 bucuk senedir ayni is yerindeyim ve dogum iznine ayrildim donus yaptığımda işten çıkışım verilecek issizlik maasi alabilirmiyim
Tesekkurler

Önceki cevaplar sizin sorunuz içinde yeterli olacaktır.

Doğum izninden döndüğünüzde raporlu olsanız dahi son 120 gün şartınız bozulmaz, devamsızlık yaparsanız işsizlik almanıza engeldir.

Diğer şartlarınızda tutuyorsa rapor sonrası çıkışınızda 2 şeye dikkat etmelisiniz;
1-İşveren çıkışınızı işsizlik alacağınız şekilde yapmalı
2-Rapor sonrasında devamsızlık olarak eksik gün bildirmemeli (işçiler bazen işten çıkacam diye işe gitmeyebiliyor ve işverende bunu devamsızlık olarak bildiriyor)

merhaba
29 haftalık hamileyim 32. haftada işten raporlu ayrılacağım doğum nisan ayına denk geliyor nasipse.
sorum; doğum gerçekleştikten sonra çalışmayacağım rapor bitiminde işverenim çıkışımı kendi çıkarmış gibi yapacak işsizlik maaşı alabilecekmiyim. 600 gün şartına çıkış şartına uyuyorum kafama takılan 120 gün şartı. raporlu olduğum süre sayılıyor mu nasıl olacak

Raporlu olduğunuz süre dikkate alınmayacak, son 120 gün hesabı rapor başlangıc tarihinizden önceki çalışma sürenizde aranacak.
Yani raporlu olunan günlerin işsizlik maaşından yararlanılmasında olumsuz etkisi olmamaktadır.

Mrb ben şuan ücretsiz doğum iznindeyim iş veren sigortalı gösterip beni çıkartma durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim