fonradar

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Hk.

elifbe

Katkı Sunan Üye
merhabalar,

doğum sonrası ve öncesi 8er haftalık izinlerimi kullandım. şimdi işverene 6 aylık ücretsiz iznimi de kullanmak istediğimi söylediğimde işveren o izinleri kullanmama izin vermemekte ve eylül başında işe başlamamı istemektedir. Bu durumda işten çıkmak istesem kıdem ve ihbar tazminatlarımı alabilir miyim?
yada işveren bu durumda beni çıkarttığında kıdem ve ihbarımı vermek zorunda mıdır?

teşekkürler, iyi bayramlar, iyi çalışmalar.

Sn.Aşkınbulduk cevap vermiş,ek olarak süreci şöyle iletiniz;işcinin yasa ile güvence altına alınan bu hakkını kullanması gayet doğal hak dır,bu iznin verilmemesi işverenin takdirine bağlı değildir,işverenin bu izni vermesi zorunludur,söz ile olmaz,madem işveren vermek istemiyor,bu takdirde işcimiz bu isteğini yazıya dökerek işveren versin,işveren almaz,kabül etmez ise bu isteğini noter kanalıyle işverene bildirimde bulunarak bu izine ayrılabilir.
İşci bu şekilde işyerinden ayrıldıktan sonra işveren(ben izin vermedim halde işci işe gelmedi diye)devamsızlık nedeniyle iş akdini feshedemez etse de geçersiz olur.

Doğum iznini uzatamaz. Doğum izni bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin isteyebilir. İşv. sözlü müracaatta vermemekte diretiyor ise doğum izninin bitip işbaşı yapılacak tarih ve 6 ay sonrasının tarihi yazılarak noter aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Bu süre zarfında işten çıkartmaya kalkarlar ise hem kıdem hem ihbar tazminatını talep edersiniz.