fonradar

Doğum Yapan Şirket Ortağı Kadın İş Görmezlik Ödeneği Alamıyor

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Destek primi borcunuzdan dolayı aylığınıza haciz konmuş olabilir

Soru: 2002 yılında emekli sandığından emekli oldum.2002 nın sonunda kurucu temsilcisi olarak dershane kurdum. Ocak 2009 ayında emekli aylığımı aldığım da 510 TL kesinti olduğunu gördüm. Nedenini sandığa sorduğumda, üzerimde işyeri olduğu söylendi. Ayrıca 2002 den itibaren birikmiş faiziyle birlikte 7600 TL ödemek zorun da kaldım. Haziran 2009 da dershaneyi sattım. Bir yıl doluncaya kadar maaşımdan kesinti yapılacakmış. Ne yapabilirim? Toplu ödemeyi alabilir miyim? Benim konumumda olup hiç katkı ödemeyenler var.

Cevap: Emekli olup, Bağ-Kurlu olmayı gerektirecek faaliyette bulunanlar emekli aylığını kestirmeden çalıştıkları sürece, Sosyal Güvenlik Destek primi ödemeleri gerekiyor. Sizin gibi Emekli sandığından emekli olup, emekli aylığını kestirmeden kendi nam ve hesabına faaliyette bulunanlar (veya şirket ortağı olan), yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihine kadar 12 nci basamak gelir tutarının yüzde 10 kadar sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekiyordu(en son aylık 75 TL) 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren elden destek primi uygulamasına son verilerek; Bağ-Kurdan emekli aylığı alanlardan olduğu gibi, emekli aylıklarından kesilmeye başladı. Ekim-Aralık 2008 aylarında yüzde 12 destek primi kesildi. 2009 da yzüde 13 kesiliyor. 2010 da yüzde 14 , 1 Ocak 2011 den itibaren de yüzde 15 oranında Destek primi kesilecek.

Sonuç olarak, Ocak 2009 ayına kadar olan destek primi borcunuzu toplu olarak ödemişseniz, Ocak aylığınızdan yüzde 13 oranında destek primi kesilmesi gerekir. 510 TL fazla. Ayrıca, faaliyetinizi terk ettiğinizde destek primi kesilmesine de son verilir. Sorunuzda belirttiğiniz gibi faaliyetinizi terk ettikten sonra bir yıl destek primi kesilmesi gibi bir durum olamaz. Muhtemelen aylığınıza destek primi borcunuzdan dolayı haciz konmuş olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne başvurarak, verdiğimiz bilgiler doğrultusunda durumunu kontrol edin. Ödediğiniz destek primini geri alamazsınız. Sizin durumuzda olup da destek primi ödemeyenler tespit edildiğinde sizde olduğu gibi onlara da toplu prim çıkartılır.

Doğum yapan şirket ortağı kadın iş göremezlik ödeneği alamıyor

Soru: Şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kur sigortalı olan kadın, doğum yaptığında, geçici iş göremezlik ödeneği alabilir mi?

Cevap: Yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4/b sigortaları kısa vadeli sigorta kolları kapsamına alındı. Sigortalı kadının doğum yapması halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olması şartıyla doğumdan önceki 8 hafta(çoğul gebelikte 10 hafta), doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta(çoğul gebelikte 18 hafta) çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği alabiliyor. Ancak bu uygulamadan muhtarlar, gelir vergisi mükellefiyetinden dolayı sigortalı olanlar(esnaf), vergiden muaf esnaf(sicil kaydından dolayı sigortalı olan) ve kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunan 4/b sigortalıları(Bağ-Kurlular) yararlanıyor. Şirket ortaklığından dolayı 4/b sigortalısı olanlar maalesef yararlanamıyor. Aynı oranda prim ödemesine karşın şirket ortağı olan kadın sigortalının doğum nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alamaması, adil olmadığı gibi eşitlik ilkesini de zedeliyor.

Ekrem Sarısu