Doğumdan Dolayı Ücreti İzin ve Doğumdan Sonrası Ücretsiz İzin Hk.

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba,
Bizim çalışanımız doğumdan dolayı ücretli iznini kullandı ve şimdi de bir ay ücretsiz izin kullanmak istiyor.
Forumu inceledim fakat cevap bulamadım. Benim merak ettiğim; bu çalışan ücretli izinli olduğu günlerde SSK sı (biz ödemediğimiz halde) ödenmiş gibi mi sayılıyor? Ve aynı soru ücretsiz izinde olduğu süre için de geçerli. Yani emeklilik yaşı hesaplanırken bu dönemler ne oluyor?

Ynt: Doğumdan Dolayı Ücreti İzin ve Doğumdan Sonrası Ücretsiz İzin Hk.

1-ücretli izinli çalışan personelin (yıllık izinli ),sigortası 30 gün üzerinden hesaplanır,yatırılır.sadece bunlarda izinli olduğu günler için, iş kazası meslek hastalığı primi hesaplanmaz.
2-ücretsiz izinlide, çalışmadığı günler için prim hesaplanmaz.eksik gün bildirimi ile bildirilir.
3-emeklilik hesabı yaparken durum gayet açık.prim hesaplanan günler dikkate alınır,hesaplanmayan günler zaten hesaba alınmaz.

Doğum izninde doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir doktor raporu almış olması lazımdı. Siz bu 16 haftalık süreyi diğer raporlu personellerinize yaptığınız gibi işlem yapacaksınız. Yani raporlu olduğu süre için eksik gün bildireceksiniz. Aylık prim ve hizmet belgesinde de eksik gün sebebi olarak "istirahat" seçeceksiniz ve ssk primi olmayacak. Haliyle ücret ödemesi de yapmayacaksınız. Doğumdan sonrası izin bitip iş başı yaptığında ssk ya göndereceğiniz "raporlu olduğu süre içinde çalışmamıştır" yazısından sonra çalışmadığı zamana ait iş görmezlik parasını ssk o personelinizin banka hesabına yatıracak. Yani doğum izni ücretli değil ücretsizdir. 16 haftanın maaş ödemesini de SSK yapar siz yapmazsınız.

nihaldn teşekkürler, ben şunu sormak istiyorum. Doğumdan dolayı izin devletin verdiği bir hak olduğu için primler ödenmediği halde devlet (maaşı ödediği gibi) SSK lının primini yatmış gibi kabul ediyor mu bu dönemde, ki sanırım etmiyor.

Hayır etmiyor. Doğum ile ilgili tüm izninizi kullandıysanız 1 yıl içinde toplmda 4 ay eksik oluyor. Zaten ssk ya da çalışmamıştır diye de dilekçe veriliyor. Dolayısıyla da emekli olurken doğum izni süresi emekliliğe yansımıyor.

Ynt:EK SORULAR Doğumdan Dolayı Ücreti İzin ve Doğumdan Sonrası Ücretsiz İzin Hk.

Bu Konu Başlığı bir takım sorularıma cevap olduğundan cevap bulamadığım sorularıda bu konuda sorabileceğimi düşündüm...Şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim...

Personelimizin Hastahaneden aldığı "İş Göremezlik Belgesi ( Form1 )" de 21.11.2007 den, .../.../..... tarihine kadar istirahatlidir. Yani bitiş süresi açık bırakılmış...

(1)FORM1 10 günden fazla süre için kullanılamıyordu ama doğum için istisna bir durum söz konusu sanırım...

(2)Mevcut durumda İkiz Gebelik söz konusu, Doktorun raporda yazdığına göre 31 Haftalık gebe personelimiz 21.11 tarihinde, misal olarak 28.12.2007 tarihinde doğum yaptığını varsayalım, Ben Kasım ve Aralık ayında vereceğim Bildirgelerde Eksik Gün sebebini İstirahat olarak seçeceğim ve Eksik Gün Bildirim Formuna'da bu İş Göremezlik Belgesini Koyacağım...Doğrumudur ?

(3)İkiz gebelik olduğundan toplamda 18 Hafta izin hakkı var personelimizin...Doğumdan önce 5 Hafta izin kullandığından Doğumdan sonra ya 13 hafta hakkı kalıyor...Bu 13 hafta süresince işletmemizin vereceği bildirgelerde uygulamam gereken prosedür nedir ? Bu prosedürü uygularken personelimden temin etmem gereken evraklar nelerdir ?

Tekrar teşekkürlerimi sunarım...

Buradaki işin kısacası, emeklilik hesabı yapılırken doğum iznindeki günler sadece emeklilik günü olarak dikkate alınıyor, prim ödeme gün sayısı olarak değil. Yani doğum izninde geçen süre boyunca ssk da boşluk yaşamış olmuyorsunuz.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ