fonradar

Doğumla İlgili Merak Edilen Sorular

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba; bir çok yerde okudum ancak hala aklımda bazı soru işaretleri var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
1- doğum izninin 6 ay olması kesinleşti mi ;?
2- personel bize çalışabilir raporu getirdiğinde bu rapor ile ilgili herhangi bir işlem yapıyor mıuyuz?
3- doğum olduktan sonra hastaneden aldığı raporu bize getiriyor . sgk ya bunu ne şekilde bildiriyoruz ? hizmet listesinde hala adı gözükecekmi ?
4- sgk dan parayı alırken brüt ücret in 2/3ü . bu tutarın çalışmadığı gün kadar süresi ile çarpımı olan tutarı alıyor. bu çalışmadığı sürenin kaç gün olduğu nerde yazıyor ?
bu konu hakkında pek bilgim olmadığından belki basit gelecek size ancak yardımcı olursanız sevinirim.

1- Hayır kesinleşmedi Ekim ayında son karar verilecek.
2- SGK'nın sitesinde vizite giriş sistemini kullanarak raporu onaylamanız gerekiyor.Bunun için elektronik onay kısmını kullanacaksınız.Tabi onaylamak için raporun bitmesi lazım.Ama eğer personel ben bitmesini bekleyemem aylık olarak almak istiyorum istirahat ücretini derse manuel rapor girişinden aylık olarak girmeniz gerekiyor raporu başlangıç tarihinden itibaren düzenli olarak.
3- Hizmet listesinde adı gözükecek ancak raporlu olduğu günleri 01-istirahat kodu ile eksik gün olarak göstereceksiniz.Diyelimki rapor 01.06.2013 tarihinde başladı ve atıyorum 30.09.2013 te bitecek.Haziran ayında personel hizmet listesinde gözükecek ancak çalıştığı gün 0 eksik gün 30 olarak eksik bildireceksiniz.Rapor bitene kadar her ay böyle olacak.Ayrıca her ay kuruma eksik gün bildirim formu vereceksiniz.Formun arkasınada raporun bir fotokopisini ekleyin.
4- Çalışmadığı gün sayısı raporlardan bellidir.Raporda istirahat başlangıç ve bitiş tarihleri yazıyor.SGK buna göre hesabı yapıp parayı yatırır.Doğumlarda genelde 112 gündür eğer çoğul gebelik değilse.