Doktor Ssk girişi Hk.

M.Hayri ANDAÇ

Katkı Sunan Üye
Sağlı Hizmetiveren A.Ş mize devlet hastanesinde doktor olan kişi yünetim kuruluna secilmiştir.İstifasını verdikten sonra onu A.Ş mizde Ssk girişini yapıp calışıyor gösterebilirmiyiz.Devlet memurluğundan istifa ettikten sonra boşluk olursa bir sorun olurmu yani boşluk olursa Bağ-Kur lu olması mı gerekir. İlgili arkadaşlara teşekürler.

!!!

A.Ş. kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri bağ-kur sigortalısı olmak zorundadırlar.

Sayın turk_bey ;
Dediğiniz doğru, benim öğrenmek istediğim, kişi Yönetim Kurulu üyesi olmadan Ssk lı olarak bir yerde çalışıyorsa ve ssk sı kesintiye uğramadan Yönetim Kurulu üyesi olması Ssk lı olmaya devam etmesine bir elgen teşkil etmez.Burdaki durum, özellik taşırmı bilemem ama aslında öğrenmek istediğim.Bu kişi Doktor ve emekli sandığına bağlı Emekli sandığına bağlı olanlarda aynı durum sözkonusumu.Yani emekli sandığında kesintiye uğramadan Ssk girişini yapabilirmiyiz.

!!!

sayın andaç
Sizin bahsetmiş olduğunuz durum Limited şirket ortakları için geçerli olup A.ş.Kurucu ortaklar ve yönetim kurulu üyeleri Türk Ticaret Kanunu’na göre, anonim şirketin sevk ve idaresi temsil ve ilzamı yönetim kurulu üyelerine tanınmış bir hak ve yükümlülüktür. Yönetim Kurulu üyeleri ve yönetim kurulu başkanı tarafından Ticaret Kanunu’ndan doğan iş bu yönetme hakkını ifa ederken şirketin tüzel kişiliği ile aralarında vekalet akdine dayanan bir ilişki bulunduğundan , 4857 Sayılı iş yasası kapsamında işçi vasfında olmadıklarından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında sigortalı olmaları mümkün değildir. Yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin yönetim kurulu üyeliklerinden doğan bu görevlerini ifadan dolayı genel kurulun tespit edeceği şekilde şirketten ücret almaları, 506 sayılı yasa kapsamında sigortalı olmalarını gerektirmez ve şirket ile yönetim kurulu üyeleri arasındaki seçilme ile doğan vekalet akdi ilişkisini ortadan kaldırılmaz.

Bağ-Kur Kanunu’na göre, anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları 04.05.1979 tarihinden itibaren zorunlu olarak Bağ-Kur sigortalısı kapsamına almışlardır. Buna göre 04.05.1979 tarihinden itibaren Bağ-Kur sigortalısı olması gereken anonim şirketin yönetim kurulu üyesi ortakları ile kurucu ortakları, yönetim kurulu üyelikleri ve kurucu ortaklıkları devam ettiği sürece sonradan hizmet akdine istinaden çalışmaya başlasalar dahi, 506 sayılı yasa kapsamında SSK’dan sigortalı olamayacaklardır. Anonim şirket ortaklarından kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olmayan ortakların, şirkette hizmet akdine istinaden çalışmaları durumunda Bağ-Kur dahil SSK sigortalısı olmaları söz konusu olacaktır.