zirve

Doktora Ücreti Gider Olarak İşlenebilir mi ?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,895
Konum
İSTANBUL
Gider olarak islenmez. Eger illa isleyecegim derse K.K.E.G olarak isler
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,598
Konum
İstanbul
Merhaba
Mükellef bünyesinde çalışan smmm,bordrolu değil mi? Bu ödeme karşılıksız mı yapılıyor,yoksa smmm'nin ücretinden kesiliyor mu?
 
Üyelik
20 May 2020
Mesajlar
73
Konum
istanbul
şirketin bünyesinde çalışan bağımlı smmm si ve doktora ücretini işveren kendi bankasından yatırıyor karşılığında da cari açıp makbuzu gidere işelyip kapatmak ıstıyor smmm den kesinti yapılmıyor işveren uzun yıllardır kendısıne hızmet veren smmm yı ödullendiriyor
 
Üyelik
7 Ocak 2015
Mesajlar
44
Konum
İstanbul
Eğer şirket hesabından karşılıyor ise ücret olarak işleme alması gerekir. Aşağıda bu konu hakkındaki makalenin tamamını bulabilirsiniz.


Çalışanın gelişimlerinin desteklenmesine yönelik eğitim giderleri

Personelin verimliliğini artırmak, yönetici potansiyeli olan çalışanların gelişimlerini desteklemek ve daha üst düzeyde görevlere hazırlamak veya işletme için önemli olan çalışanları ödüllendirmek amacıyla, çalışanın yüksek lisans, doktora, yabancı dil eğitimleri gibi bazı eğitimler işletme tarafından finanse edilebilir. Bu kapsamda eğitime gönderilen çalışanlara okul ücretleri yanında belli bir ücret ve harcırah ödemesi yapılabilir.

Bütün bu ödemeler ücret niteliğindedir ve ücret olarak vergilendirildikten sonra Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinin (1) numaralı bendi kapsamında ücret gideri olarak gider kaydedilebilir. “
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,598
Konum
İstanbul
Eğer şirket hesabından karşılıyor ise ücret olarak işleme alması gerekir. Aşağıda bu konu hakkındaki makalenin tamamını bulabilirsiniz.


Çalışanın gelişimlerinin desteklenmesine yönelik eğitim giderleri

Personelin verimliliğini artırmak, yönetici potansiyeli olan çalışanların gelişimlerini desteklemek ve daha üst düzeyde görevlere hazırlamak veya işletme için önemli olan çalışanları ödüllendirmek amacıyla, çalışanın yüksek lisans, doktora, yabancı dil eğitimleri gibi bazı eğitimler işletme tarafından finanse edilebilir. Bu kapsamda eğitime gönderilen çalışanlara okul ücretleri yanında belli bir ücret ve harcırah ödemesi yapılabilir.

Bütün bu ödemeler ücret niteliğindedir ve ücret olarak vergilendirildikten sonra Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinin (1) numaralı bendi kapsamında ücret gideri olarak gider kaydedilebilir. “
Benimde bordrolu mu sorumdan maksat buydu.
 

Benzer konular

Üst