fonradar

Dolar maaşa fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır?

cey

Merhaba,

Maaşımı dolar olarak alıyorum. Şirketimiz fazla mesai ücreti hesaplarken dogru oldugunu iddia ettikleri yeni bir sisteme geçti. Önce maaşı TLye çevirip brüt maaş hesaplıyorlar(maaş ödeme gününün dolar kuruna göre). Sonra onunla fazla mesaiyi hesaplayıp tekrar TLye çeviriyorlar(Nisan ayının fazla mesaileri hesaplanırken bunu 10Mart döviz kuruna göre yani o zamana kadarki en yüksek dolar kuruna göre hesaplıyorlar). Sonunda da bize ödenen brüt değil net maaş üzerinden fazla mesai ücreti oluyor.

Nisan ayı fazla mesaileri için ornek bir hesap koyuyorum.

Net maas: $1000 olsun.

1. 17;30-18;30 saatleri arasi

$ 1,000 [email protected]÷0.85÷225 x 1.25 x 7saat=67.78 TL

2.Normal ; 18;30dan sonra

$l,OOOx @1.4815÷0.85÷225x1.50x4.5saat =52.29 TL

(1$=1.4815 TL, 21 Nisan)

Total

67.78+52.29 =120.07 TL(brut maasa gore)

120.07 X0.85= 102.06 TL(Net maasa gore)

102.06TL÷@1.5603=65.41 $--yatirilan fazla mesai ucreti

(1$=1.5603 TL, 10 Mart)

Bu sistem doğru mu yanlış mı? Ve dolar üzerinden alınan maaşların fazla mesai hesaplamaları nasıl olmalıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi günler...

Ynt: Dolar maaşa fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır?

sayın cey size kısa ve öz söyleyeceğim VUK.280.maddeye göre ve orda anlatılan ilgili paragrafa göre tüm borçlar yani yabancı para borçları borsa rayicine göre yapılır ve hesaplanır ve değeri bulunur ve bu noktada VUK.263.maddede anlatılmış ve orda derki işlemin yapıldığı günden 1 önceki günün değerleri alınır ve ona göre gerçek değeri bulunur der ve olay kanun nezdinde budur,şimdi sizin alacağınızda yabancı para üzerinden ve işletme için buda yukarda anlattığım kanun maddeleri kapsamında bir borçtur ve işletmede bu borcu tahakkuk eder ve öder ve buda GVK.KVK.açısından giderdir,işte burda bu işletmenin yapacağı işlemde şudur süresinde mesela ay sonunda nisan maaşını mesela 30 nisanda tahakkuk ettirmek ve aynı zamandada nisan ayının fazla mesaisinide tahakkuk ettirmek ve bir gün öncesi olan kuru gale alarak ve eğer bu ödemeyide mesela mayıs 10 tarihinde bankaya yapıyorsa veya elden ödeme yapıyorsa tabi eldeninde şartları var ama bu iki şekilden hangisi ile yapıyorsa bu dediğim tarihte 10 mayısta gene bu yabancı para borcunu değerlemeye tabi tutmalıdır 9 mayısı gale alarak ve çıkan rakam müspet veya menfi ise bu rakamı 64 lü veya 65 li hesaplardaki ilgili kısma gelir veya gider olarak yazmalıdır ve buda doğru olanıdır ve blanço hesabı tutan tüm ilgili MSUGT.lerinde anlatılan firmalar tahakkuk yaparak bu işlemi yapmalıdır ve GVK.nununa görede ticari kazançta tahakkuk esası geçerlidir ve buda önemlidir,tabi kısa ve öz dedim ama gene detay oldu tabi,kolay gelsin.

Hadisat cok tesekkur ederim sorumu cevapladiginiz icin.

Peki hic TLye cevirme yapilmadan dolar uzerinden hesaplama yapilamaz mi? Zaten dolar uzerinden yine bizim hesabimiza yatiriliyor.

Ayrica sonucta fazla mesai ucretleri brut maas uzerinden hesaplaniyor benim bildigim kadariyla. Neden bize yatan ucret net maastan hesaplanmisa gore yatiyor? Bu da yanlis degil mi?

Bunlari hala cozemedim. Bununla ilgili bir bilgisi olan varsa ve bilgilerini paylasirsa sevinirim.

Iyi gunler..

sayın cey,şimdi benim size yukarda yazdığım tahakkuk ve ödeme zamanındaki maaş ve fazla mesaide kesinlikle sizinde dediğiniz gibi brüt olan rakamlara bu yabancı para değerlemesi yapılmalıdır ve bunada dayanak MSUGT.leri kapsamında yayınlanan 1.nl.tebliğin mali tabloların sunumu ile ilgili olan kısımdır ve rakam brüt olarak işleme tabi tutulmalıdır,diğer nokta VUK.nunu ve ilgili MSUGT.leri kapsamında işlemler kesinlikle TL olarak kayda laınmalıdır ve yabancı para noktasıda gösterilebilir ama TL ye çevirme ve TL olarak işlem yapmak zorunluluğu vardır ve Türk Parasını Koruma mevzuatı açısındanda bu önemlidir ama tabi esas olan kısım vergi mevzuatı ve muhasebe standartlarıdır,kolay gelsin.

evet tl ye çevirme tl olarak kayıt yapma zorunluluğu vardır
evet brüt ücret üzerinden hesaplama yapılmalıdır
pekala mesai hesaplaması da dolar üzerinden yapılabilir sonra tl ye çevrilebilir

Cok tesekkur ederim her ikinize de.

O zaman ozetlemek gerekirse

ucreti hesaplarken TLye cevirilmesi gerekiyor.
ama dolar uzerinden hesaplayip sonra TLye de cevirebilir. yani iki farkli gunun dolar kurunu almasina gerek yok olarak anladim.
ve brutten hesaplanip calisana yatirilmasi gerekiyor.

Tekrar cok tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin. Kanunlari bilmedigim icin hakkimi nasil aramam gerekiyor onu da bilmiyordum.

Iyi gunler, iyi calismalar dilerim.

Bu sorunun çözümü gayet basit.

Maaş döviz üzerinden ise saat ücreti de döviz üzerinden tarif edilmektedir.
Fazla mesai de bu saat ücretine bağlı olarak döviz bazında hesaplanır ödeme yapıldığı gün kuru üzerinden TL ye çevrilir. :)