Dönem İçi Araç Satışı Bilanço Usulü

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba servis işi ile uğraşan müşterim dönem içinde servis aracını satıp tekrar araç almıştır. Bu satış kümülatif matraha yansıdığından ötürü bir sonraki yıl tutar hadlerini bu satıştan ötürü aşması halinde bilanço usulüne geçmesini gerekirmi.?

Hadleri ticari faaliyet açısından,gelir,gider,mal alış,mal satış üzerinden değerlendirmek lazım.Duran varlık,demirbaş,taşıt vs.gibi alış ve teslimler hadler içinde değerlendirilmemeli..

Bu arada işletme defterlerinde sabit kıymet alış ve satışlar normal gelir gider fişleri içinde kaydedilmemeli.Kaydedildiğinde total rakamı tabiki etkileyecektir.Bunları envanter kayıtlarında gösterip,sadece aradaki kâr veya zararı defter kayıtlarına intikal ettirirsek,bu şekilde bir had tereddütü de sanıyorum kalmayacaktır.

Bu arada işletme defterlerinde sabit kıymet alış ve satışlar normal gelir gider fişleri içinde kaydedilmemeli.Kaydedildiğinde total rakamı tabiki etkileyecektir.Bunları envanter kayıtlarında gösterip,sadece aradaki kâr veya zararı defter kayıtlarına intikal ettirirsek,bu şekilde bir had tereddütü de sanıyorum kalmayacaktır.
Aynen dediğiniz gibi kullandığım sistemde Luca hocam bu dediğinizi otomatik gerçekleştirip oluşan kar/zararı deftere yansıtmakta. Ben kdv beyannamesindeki kümülatif rakamdan ötürü tereddüt yaşamıştım. Tekrar teşekkürler detayınız için.

sevgili abim günaydın,

dediğiniz gibi yaparsanız, KDV'yi ilave KDV yapmak zorunda kalacaksınız...ve buda Gelir idaresini istediği bir beyan değildir.

Günaydın sevgili kardeşim.
Bu işlemin sonucu,illa kdv'yi ilave yapmak gerektiği değil ki.Normal satırında beyan edersin.Ancak deftere bu tip alış ve satışlar kaydedilmez.hadi satışı kaydettin diyelim,o zaman alış kısmına da kaydetmen gerekir ki,fark,direk aradaki tutar olarak çıksın..Bu da doğru değildir,total rakamı gerektiğinden fazla gösterir ve yanıltır.
En doğrusu sadece aradaki farkı,kaydetmektir.
Ben hep böyle yaparım.Doğru işlemin de bu olduğunu düşünüyorum..

Sevgili Arkadaşlar,

Bu tür konulara cevap verirken itina gösterin. Amortismana tabi kıymet satışlarını ilave KDV yapamazsınız. ( ezelden beridir bu böyleydi de...). Yapılan düzenleme ile artık bu tür satışları mecburi olarak "Diğer İşlemler 503 " olarak beyan etmek zorundasınız. İlave KDV imkan da kalmadı tartışma veya tereddüt de.