Dönem Net Zararı Hesabının Yıl İçinde Geçmiş Yıl Zararları Hesabına Devri

asuri33

Katkı Sunan Üye
Üyelik
19 Tem 2008
Mesajlar
138
Konum
İSTANBUL
Arkadaşlar,

2014 yılı içinde 2 firma ile birleştik.Birleşme şirketimiz bünyesinde oldu.E defter uygulamasına 1 Aralık tarihinde geçtiğimiz için Kasım ayı itibariyle kapanış yapıp defteri de noterde kapattık.Sormak istediğim Kasım da devreden 591 nolu hesabı Aralık ayında 580 nolu hesaba devredebilir miyiz?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,852
Konum
İSTANBUL
Arkadaşlar,

2014 yılı içinde 2 firma ile birleştik.Birleşme şirketimiz bünyesinde oldu.E defter uygulamasına 1 Aralık tarihinde geçtiğimiz için Kasım ayı itibariyle kapanış yapıp defteri de noterde kapattık.Sormak istediğim Kasım da devreden 591 nolu hesabı Aralık ayında 580 nolu hesaba devredebilir miyiz?


Sayın asuri

591 hesabı 580 hesaba devrederken aşağıdaki yazılanlara dikkat etmeniz gerekir;


KVK’nın 9. maddesinde devir yoluyla birleşme sonucu, devrolan kurumun beyannamelerinde yer alan zararlarının mahsubu kurumun öz sermaye tutarı ile sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla devrolan kurumun zararlarının, devralan kurumun kazançlarından mahsup edebilmesi için birleşme şartlarında belirtilen şartların yerine getirilmesinin yanı sıra devrolan kurumun öz sermayesinin bulunması gerekmektedir. Devrolan kurumun öz sermayesi, zararlarından yüksek ise zararın tamamı, düşük ise öz sermaye tutarında devralan kurumca, devrolan kurumun bünyesinde doğduğu dönemden itibaren beş yıllık süre içinde, kurum kazancından mahsup edilebilecektir. Devrolan kurumun öz sermaye tutarının sıfır veya negatif olması halinde bu kurumların zararlarının mahsubu mümkün değildir.

591 hesabınızı 580 hesaba devrederken yukarıdaki açıklamayı göz önünde tutun
 
Üst