zirve

Dönem Sonu Stok Sayımı

Üyelik
10 Haz 2013
Mesajlar
117
Konum
edirne
selamlar

vuka göre emtia ticareti ile uğraşanların hesap dönemi sonunda, fiili stok sayımı yapması gerekiyor. hesap dönemi derken geçici vergi dönemleri mi? yoksa 1 yıllık hesap dönemi mi kastediliyor?
ayrıca, örneğin bir kuruyemişçi ya da bir market nasıl fiili stok sayımı yapabilir ki? çok çeşitli ürün var bunlarda ve bunların fiili sayımı imkansız gibi birşey. çalıştığım yerde kaydi envanter yoluyla stok bildirimleri hazırlanıyor. sizin bu konuda uygulamalarınız nasıl?
 
Üyelik
22 Tem 2013
Mesajlar
40
Konum
istanbul
1. Sürekli Envanter Yöntemi: Bu yöntemde yapılan bir satış işleminden sonra maliyet kaydı hemen ardından yapılır. Yani satış kaydı ile birlikte maliyet kaydı da yapılır. Bu yöntemin uygulanabilmesi için yapılan satışların maliyetlerinin kolay bir şekilde tespit edilmesi gerekir.
2. Aralıklı Envanter Yöntemi: Bu yöntemde satılan ticari malların maliyeti, dönem sonunda envanter sonucu bulunan mal stoklarına göre satışların maliyeti toplu olarak bir defada kayıt yapılır.MARKETLER gibi

Normalde her firmanın stoklarını takip eden bir elemanının olması ve mümkünse günlük olmadı haftalık ya da olmadı aylık stoklarını sayması bilmesi lazım ama çok fazla stok varsa saymayabilir ancak herşey kayıt altında olmalı ki gerçek stoğunuzu versin.Zaten muhasebe demek en az %80 stok demektir zira kar zarar 153-621 dönem sonu maliyetler ödenecek vergiler hep stoklara göre yapılır.Oysa ülkemizde stoklara gereken önem verilmediği gibi şirketin vergi ödememe yolu olarakda 621 stmm ile 153 arasında tek kalemde işlem yapılıyor ve şirkete ister kar çıkartıyorlar isterlerse zarar oysa bu çok çok yanlış bir uygulama denetciler rahatlıkla yakalayabiliyorlar bunları özellikle stokları sayıma başlarlarsa.Ayrıca globalleşen dünya da kim ki kurumsallaşır şeffalaşır ve muhasebeye maliyetlere gereken önemi verir o firma ayakta kalıp devamlılığını devam ettirebilir ve büyüyebilir ama stoğunu bilmeyen firma hesaplamayan saymayan ve maliyet kaydını düzgün atmayan firma görünürde kazansa da yok olmaya mahkumdur ve ilerde çok sıkıntı çekecektir.Ayrıca her firma her geçen ay da ne satmış ne almış giderleri ne kadar satışlar ne kadar satışların maliyetleri ne kadar bunu bilmek ister bunun içinde stmm kaydını kafadan her 3 ay da bir geçici zamanı değil de her ay sonu gerçekci olarak yapar karı zararı herşeyi ortaya çıkar muhasebecinin de asıl görevi bu raporlar olmalı firmaya yol göstermelidir.Stoklar bir işletmenin kalbidir bunu unutmayın ve mutlaka gereken özen gösterilmelidir.
 
Son düzenleme:
Üst