fonradar

Döneminden sonra gelen satış faturası

mükellefim eylül ayında ocak ayına kestiği satış faturasını getirdi ben tabii ki işlemek zorundayım öğrenmek istediğim şahıs firması kdv ödemesi yok devir bütün aylara düzeltme vericem eylül ayına kadar ve geçici vergilere de düzeltme vericem mart ve haziran ayında da zarar eylül ayıda zarar
ama satış faturasını geç bildirdiğim için kdv ve geçici vergide zarar olduğu halde ceza gelirmi
teşekkürler

Ynt: döneminden sonra gelen satış faturası

Ödemeniz çıkmadığı için cezası yok. Sadece damga vergileri tahakkuk eder. Ayrıca her ne kadar uygulanmasa da
düzeltme beyannamelerinin ufak bir cezası var.

Şöyle bir yol da var eğer ödemesi çıkmıyor ve geçmiş dönemlerde de zarar ise 9. ay faturası gibi işleme alabilrsiniz. Tabi ki bu durumda inceleme olmaması için Allah a yalvarmaktan başka çare kalmıyor

Ynt: Döneminden sonra gelen satış faturası

mükellefe söyledim ceza olayını ama yine de tam öğrenmek istedim ilk söylediğinizi yapıcam
tekrar teşekkürler

bende sayın nisanlı ya katılıyorum.Allah da yardımcınız olsun.bir de hatırlatma yapmak istiyorum.vergi dairelerinin çalışma prensipleri ilden ile değişiklik göstermekle birlikte, 2 dönem üst üste düzeltme verildiği takdirde incelemeye sevk edilme durumu ile karşılaşılabiliyor.dolayısıyla işin özünü siz bilmekle birlikte bu durumu da gözden kaçırmamakta fayda var.
saygılar..

Ortada VUK.md.341'te tanımlanan anlamda bir vergi ziyaı oluşmadığından vergi ziyaı cezası kesilmez. Ayarıca KDV ve düzletme beyannamelerini her ne kadar yanlış ta olsa zamanında vermiş olduğunuz için düzeltme beyannameleri için her hangi bir usulsüzlük cezası kesilmeyecektir.

Vergi ziyaı yok ama Bs ler var . Onlara uymamaktan ceza gelebilir.

mükellefim işletme defteri tutuyor ba/bs sorunumuz yok Allah'tan
vergi dairesine sordum ödeme çıkmıyorsa ceza kesilmez dediler