fonradar

Dövi̇zle Ödenen Gayri̇menkulun Tapu Değeri̇ Ne Olmalı

muratgormez

Katkı Sunan Üye
Merhaba

2016 yılında gayrimenkul ödemesi olarak misal 3.000.000 usd ödeme yaptık. (şahıs) kur 3 TL 9.000.000 TL
Ancak tapuyu şimdi yapacağız.

*Tapudaki değer 9.000.000 TL mi olmalıdır ?

Sayın muratgormez,

Ödemeler kayıtlara nasıl alındı. Bunlar için değerleme yaptınızmı ?[/QUOTE

Merhaba Üstat nasılsınız ?

Tutar avans hesabında duruyor herhangi bir değerleme yapılmamış. Değerleme yapılmadan tapu değeri, paranın gönderildiği kur olmalı diye yönlendirilmiş. Ancak tereddütte kaldım.
Olayda sadece bina sahibi yurtdışında olduğunda tapu 2017 yılına sarkmış..

Sayın muratgormez,

İyiyim teşekkür ederim.

Havale dekontlarında herhengi bir referansa varsa "şukadar usd karşılığı" gibi yada dövizli havale varsa USD bedelinin 31.12. kuruyla değerlenmesi lazım. Ödeme yapmazsanız dahi Tapu ödediğiniz bedel 9.000.000,-- olarak çıkacak ancak maliyetlerinize bu kur farklarını da ekleyecek ve binalar hesabına alacaksınız. Sizin beyanınız da bu maliyet bedeli üzerinden olacak.

İşin buyanı iki taraflı karmaşık keşke ödemeler öncesi bir ön anlaşma yapılmış olsa o zaman hiç sorun olmazdı. Bedel orada zikredilir ödemenin nasıl yapıldığının bir önemi kalmazdı. Bu tür olaylarda havalenin çıkarılış ve yazılan not bilgileri de önem arzeder, bu yüzden dekontları da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Üstat

Anlaşma 3.000.000 usd üzerinden yapılmış.Bir anlaşma protokol var mı diye bilgi istedim. Şayet varsa işlem aynı mı olacak ?
(dekontta herhangi bir ibare yok şahısa 3.000.000 usd havale edilmiş)

Ödeme yapmazsanız dahi Tapu ödediğiniz bedel 9.000.000,-- olarak çıkacak ancak maliyetlerinize bu kur farklarını da ekleyecek ve binalar hesabına alacaksınız. Sizin beyanınız da bu maliyet bedeli üzerinden olacak.

Ancak bu tutar o yerin belediyedeki rayiç bedelinden düşük olmasın. Çünkü Tapudaki devirleri idare kolayca tespit ettiğinden cezai işlem uygulanabilir. Tapudaki rayiç bedeli 15.000.000 TL olan bir yeri siz tapuda 9.000.000 TL ye alabilirsiniz. Fakat Harçların; rayiç bedel 15.000.000 TL ise bu bedel üzerinden ödenmesi gerekir. Bunun dışında döviz ile yapılan ödemelerden kaynaklanan kur farkları Sevgili Dostum Kevork'un belirttiği gibi binanın maliyetine eklenir.