fonradar

Döviz ile Fatura Kesmek

islm

Katkı Sunan Üye
İyi günler,

Daha önce ödemesini müşteriden peşin almış olduğumuz 30.000 usd lik malzeme için bu gün fatura kesmemiz gerekmekte paranın yattığı tarihte 02/01/2015 te tcmb dolar alış kuru 2.3449 ve bu gün 29/04/2015 te tcmb alış kuru 2.6644.

Ben teslim edilen malın birim fiyatını 02/01/2015 tarihindeki kura göre bulup mu fatura kesmeliyim yoksa bu gün kur 29/04/2015 üzerinden mi hesaplamalıyım.

İyi günler. Sayın aygunh34 , döviz kurunda anlaşmanız yok ise fatura kestiğiniz tarihteki kuru kullanmalısınız.

İyi günler,

Daha önce ödemesini müşteriden peşin almış olduğumuz 30.000 usd lik malzeme için bu gün fatura kesmemiz gerekmekte paranın yattığı tarihte 02/01/2015 te tcmb dolar alış kuru 2.3449 ve bu gün 29/04/2015 te tcmb alış kuru 2.6644.

Ben teslim edilen malın birim fiyatını 02/01/2015 tarihindeki kura göre bulup mu fatura kesmeliyim yoksa bu gün kur 29/04/2015 üzerinden mi hesaplamalıyım.

Sayın aygtutarın,

Satış için anlaştığınız fiyatın ne olduğudur önemli olan. Eğer 30.000,-- USD olarak anlaştınız ve size bunu peşinen ödedilerse kesmeniz gereken fatura da anlaşmaya gerek olmaksızın size ödenmiş olan TL tutarın karşılığı kadar fatura kesmeniz gerekir.

aramızda bir anlaşma yok,
1- peki fatura tarihindeki yani bugünkü kuru kullandığım zaman şu an dolar artmış durumda dolayısıyla fatura tutarı ve birde kdv tl olarak artacak ama ben parayı aldığım tarihte dolar düşüktü şu andaki yüksek kurdan dolayı aradaki farkı ne yapacağız.
2-Yada hiç uğraşmadan direkt paranın yattığı tarihteki kuru baz alsam sıkıntı olur mu?

aramızda bir anlaşma yok,
1- peki fatura tarihindeki yani bugünkü kuru kullandığım zaman şu an dolar artmış durumda dolayısıyla fatura tutarı ve birde kdv tl olarak artacak ama ben parayı aldığım tarihte dolar düşüktü şu andaki yüksek kurdan dolayı aradaki farkı ne yapacağız.
2-Yada hiç uğraşmadan direkt paranın yattığı tarihteki kuru baz alsam sıkıntı olur mu?

En kestirme çözüm eğer karşı taraf da itiraz etmezse (genelde etmez ödemiş) yatan para kadar fatura kesmektir.

26.04.2014 tarih ve 28983 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan KDV Uygulama Genel Tebliği’nin kur farklarını düzenleyen 5.3. nolu bölümü şu şekildedir:

“Bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde, bedelin kısmen veya tamamen vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihten sonra ödenmesi halinde, satıcı lehine ortaya çıkan kur farkı esas itibarıyla vade farkı mahiyetinde olduğundan, matrahın bir unsuru olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Buna göre, teslim veya hizmetin yapıldığı tarih ile bedelin tahsil edildiği tarih arasında ortaya çıkan lehte kur farkı için satıcı tarafından fatura düzenlenmek ve faturada gösterilen kur farkına, teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemler için geçerli olan oran uygulanmak suretiyle KDV hesaplanır.

Bedelin tahsil edildiği tarihte alıcı lehine kur farkı oluşması halinde, kur farkı tutarı üzerinden alıcı tarafından satıcıya bir fatura düzenlenerek, teslim ve hizmetin yapıldığı tarihteki oran üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir.

Yukarıda yazan bilgiye göre, ben bu günkü kurdan fatura mı kesicem ve paranın yattığı tarihteki kur ile bu günkü kur arasındaki farkı tespit edip karşı taraftan fiyat farkı faturası alırsam kdv çıkmaz ve bu olayda kapanmış olur. Anladığım şekilde yaparsam doğru mudur?

"
Yukarıda yazan bilgiye göre, ben bu günkü kurdan fatura mı kesicem ve paranın yattığı tarihteki kur ile bu günkü kur arasındaki farkı tespit edip karşı taraftan fiyat farkı faturası alırsam kdv çıkmaz ve bu olayda kapanmış olur. Anladığım şekilde yaparsam doğru mudur?"

Kendine zorluk mu çıkarmak istiyorsun. Önce çözümü kendin söylemişin zaten. Alıcı sana bir tutar yatırmış fatura o tutara denk gelecek şekilde kuru ayarla kes bitir.
Aksi halde faturayı belli bir kur özerinden kesican , sonra diyelim ki kur düştü , farkı iade edican karşı tarafdan kur farkı faturası istican. Karşı taraf da muhtemelen kesmeyecek öyle hesabın açık kalacak. Yahut da tersi olacak sen faturayı diyelim ki 2,50 den kestin. Dolar oldu 2,70 aradaki 0,2 için kur farkı faturası kesican , buna kdv hesaplıcan sonrada , gönderip hesapları karşılıklı kapatıcan.
Nasıl istersen yani:)

anladım:D dediğini yapmak daha mantıklı benimde aklıma geldi açıkcası karşı taraf fatura kesmez uğraşmaz diye.eyvallah sağolasın