Döviz Kredisi Veya Dövize Endeksli Kredi uygulamaları Hakkında Bilgi

DÖVİZ KREDİSİ veya DÖVİZE ENDEKSLİ KREDİ Hakkında Bilgi ve Muhasebeleştirilmesi ?

1-) Şirket olarak 50.000 USD Krediyi DÖVİZ KREDİSİ veya DÖVİZE ENDEKSLİ KREDİ olarak çekmemiz arasındaki temel farklar nedir ? Döviz kredisi ile Dövize Endeksi Krediyi karıştırıyorum. Pratik olarak bu bilgileri bilirsem muhasebe kayıtlarını daha doğru yapacağımı düşünüyorum..
2-) Eğer bu 50.000 USD lik Kredi “DÖVİZ KREDİSİ” ise ve banka bunu Döviz olarak şirket DTH hesabımıza bu tutarı yatırıyor mu, yoksa vadesiz hesabımıza TL olarak mı yatırıyor ?
3-) Eğer bu 50.000 USD lik kredi “Döviz Kredisi” ise ve banka bunu döviz olarak şirket DTH hesabımıza yatırıyor ise muhasebeleştirirken TCMB Döviz Alış Kuru ile mi muhasebeleştireceğim ?
4-) Eğer bu 50.000 USD lik kredi “Dövize Endeksli Kredi” ise muhasebeleştirirken Banka bize kendi Döviz Satış Kuru üzerinden Döviz Karşılığı TL/Türk lirası olarak Geri Ödeme Planı veriyor ve Kredi Bedeli vadesiz TL hesabımıza mı aktarıyor? Yani Dövizli 50.000 USD Krediyi Döviz olarak vermiyor, BANKANIN DÖVİZ SATIŞ KURU (doğrumu? ) üzerinden VADESİZ HESABIMIZA TL olarak mı yatırıyor?
5-) “Döviz Kredisi” Taksidi Geri Ödemesinde; Şirketin DTH hesabından veya TL hesabından Döviz Bedeli Kadar Hesap virmanı ile ödemeler yapılır diye düşünüyorum.
6-) Ancak “Dövize Endeksli Kredi” Taksitlerinin ödenmesinde, Bu Kredi ilk kez çekilirken ödenecek TL Taksit Tutarının karşılığı bir Döviz bedeli var ise, ödenirken döviz kuru değişeceğinden, ödenecek TL tutarı da değişecek mi ?
Örnek olarak; Krediyi ilk çektiğimizde; Geri Ödeme 1 nci Taksit 4.000 USD*Banka Döviz Satış Kuru 2,50 TL ise = 10.000 TL olarak muhasebeleştirmiştik
Krediyi Geri Öderken 4.000 USD*Güncel Banka Döviz Satış Kuru 3,0 TL ise = 12.000 TL ödenecek.
Aradaki 2.000 TL Fark şirketimizden Kur Farkı olarak bankaya fazladan ödenecek tutar mı olacak ?

Soru biraz uzun oldu , Yardımcı olanlara şimdiden çok çok tşk ler… :)

Son düzenleme: