fonradar

Dövizle Yapılan İhraç Kayıtlı Satış İade İşlemleri

Merhabalar,
İmalatçı taraf olarak ihraç kayıtlı faturamızı döviz cinsinden kestik.
İade mahsup dilekçemizi oluştururken hangi tarihteki kuru esas almamız gerekir.
yardımcı olabilirseniz sevinirim..

n faturanın o günkü kapanış kuru dikkate alınır. ama mahsup dilekçesi verilirken byannamedeki toplam tutar tl olarak yazılıyor. tek faturaysa dilekçeye o günün kurunu belirtebilirsiniz ama bir kaç fatura ise dilekçede kur belirtmeden toplam iade istenen tutar yazılabilir.

Fatura döviz olarak kesilse bile mutlaka TL tutarın da yazılması gerekir. (en azından döviz kuru yazılmalıdır, fatura tarihindeki döviz alış kurunu esas alabilirsiniz.)
385 Sayılı VUK tebliği 8. bent.. TL nin yazılmaması 2.derece usulsüzlüktür.

Değerli fikarleriniz için çok teşekkürler.
İhracat yapan bir firma olarak sürekli dövizli fatura kesiyoruz ve mutlaka kur belirtiyoruz.
iade işlemlerimiz de sürekli olduğu için sürekli inceleniyoruz bir sıkıntı yaşamadık.
ancak ihraç kayıtlı faturalarımızı TL olarak kesiyorduk ilk defa döviz tutarı ile kestik.
İhracattan iade işlemlerini yaparken beyanname kapanış tarihindeki kur ile değerleme yapıyoruz.
acaba yine ihraç kayıtlı malın yurtdışı edildiği by.kapanış tarihini mi esas almam gerekir diye düşündüm.
nasıl işlem yapacağımı biraz araştırdım 95 nolu tebliğde kur değişimleriyle ilgili kısım kafamı karıştırdı aslında pek de anlayamadım
bu konuda da uygulamanın nasıl yapıldığı hakkında fikir verebilirseniz çok sevinirim.
herkese iyi çalışmalarr..