fonradar

Dövizler Nerden Gelsin...

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
mehba arkadaşlar
ihracat konusunda takıldığım bir soru var

Kambiyo mevzuatında ihracat bedelleri dövizlerin mutlaka ihracatın yapıldığı ülkeden ve kişi veya kurumdan gelme zorunluluğu varmıdır.?? Yoksa Dövizlerin geldiği yerin ve kişinin bir önemli yokmudur Döviz gelsinde nereden gelirse gelsinmi gibi?? Örneğin Biz ihracatlarımızı Almanya'ya yapıyoruz. Ancak İhracat karşılığı dövizlerimiz bir diğer ülkeden yani İngiltereden gelebilirmi eğer bu mümkün ise bu uylgulama ile ilgili bir düzenleme varmıdır.
şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

Ynt: Dövizler Nerden Gelsin...

Gelen dövizlerin yurtdışı kaynaklı olması şartıyla dilediğiniz gümrük beyannamesine saydırabilirsiniz. Kısıtlama yoktur. Ayrıca FOB bedeli 100.000 USD yi aşmayan ihracatların bedelinin de bozdurularak gümrük beyannamesine saydırılma zorunluluğu yok. Geçen hafta gazetede okudum getirme zorunluluğuda kaldırılmış, yalnız tebliği görmedim.

sayın:bulent249
Önce verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim.Bahs ettiğiniz karar 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında kararda değişiklik yapan bir karar 2008/13186 sayılıdır.Bu karar 8 şubat 2008 tarihli R.Gazetede yayımlanmıştır. Dediğiniz gibi bu kararla artık bundan böyle Kambiyo mevzuatı çerçevesinde Dövizlerin yurt dışından getirilme ve Bankalara bozdurulma zorunluluğu kaldırılmıştır.
Ancak Benim arz ettiğim konu biraz farklı yani siz almanya'ya ve A kişisi adına malveya hizmet ihraç ediyorsunuz ancak size Döviz İngiltereden ve B kişisi tarafından geliyor. Bu durumda resmi kayıtlarımda ben bu hesabı kapatabilirim.? Eğer kapatabileceksem bunun belgesi ne olacaktır.

Parayı size gönderen şahıs açıklamasında bu bedelin A kişisin borcu olduğuna dair bir not düşmüş ise olur. Ya da daha sonra yazılı talimat alınmalıdır.

Yapılan işlem 4208 sayılı Kara paranın Aklanmasının Önlenmesi hakkında Kanun hükümlerine aykırıdır.

Bu kanuna dayanarak çıkarılan Yönetmeliğin 4. maddesini okuyunuz. (2.7.1997 tarih ve 23037 sayılı resmi gazete'de yayınlanmıştır.)

Sn. Orhan,
Kambiyo rejimi ile vergi mevzuatını ayrı düşünmemiz gerek. A ve B firmalarına 100 er USD tutarında ihracat yaptığımızı farz edelim. A firması ihracat bedeli 100 usd yi gönderdiğinizde, gelen bedeli muhasebenizde A firmasının alacağına kaydedip, dövizi B firmasına yaptığınız ihracatın gümrük beyannamesine saydırabilirsiniz. Muhasebemize A firmasının cari hesabı kapanmıştır, ancak kambiyo yönünden A firmasının hesabı açık kalmıştır. Muhasebemizde de B firmasının 100 usd borcu devam etmektedir.

Soru yeterince açık olmadığı zaman konuya intikal etmek de zor oluyor. Anlaşıldığına göre burada poliçe kullanılmış. Malı alan ve bu suretle borçlanan firma, alacaklı olduğu başka bir firma üzerine borcun nakli için poliçe çekmiş. Konu bu şekilde belgelendirildiği taktirde tahsilatın menşei bakımından her hangi bir sorun yoktur.