fonradar

Dövizli Borçlarda Kur ?

fatmanur

Katkı Sunan Üye
merhaba
döviz bakiyesi olan bir firmaya bankadan havale yapılıyor ödeme yapıldığı tarihte acaba hangi kur esas alınmalı
teşekkürler

Ynt: dövizli borclarda kur ?

Genel uygulama bir önceki günün tcmb döviz alış kurudur.
Saygılar

sayın twolf bu uygulamaya yönel herhangi bir teblig veya sirkü varmıdır ?

Borçlarda değerleme konusunu inceleyebilirsiniz.
ayrıca döviz kurları gün içinde saat 15:00 te açıklandığından genel uygulama bir önceki günün kurunun dikkate alınmasıdır.Bu konuda özelge bulabileceğinizi sanıyorum.Araştırmaya vaktim olmadı.
Saygılar

Merhaba,

bir lojistik firmasının, deniz navlunu adı altında bir faturası var. Fatura euro olarak düzenlenmiş 475 euro bedelli.
Faturada ayrıca kurda verilmiş. 1 euro kuru; 2,3168 TL şeklinde.
kayıtlara alırken TL ye çevirip alacağız, ancak faturanın açıklama kısmı 475 euro olduğu için 320 deki bu lojistik firması için nazım hesap kullanıp 475 euro ayrıyeten değerlemeye tabi tutulacak mı? 31.03.2013 tarihinde..

Değerleme yapmasına yapacaksınız VUK md.285 uyarınca ancak nazım hesap kullanmaya gerek yok, değerleme farkı olumlu olursa 646, olumsuz olursa 780'e kaydedeceksiniz, karşısında da 320 olacak.

Koray bey şöyle izah edeyim,
lojistik firması deniz navlunu adı altında fatura kesmişse, ihracat nedeniyle yükleme limanından nakliye hizmeti başlamış demektir.
dolayısıyla ihracat nedeniyle oluşan kur farklarında olumlu fark olursa 601, olumsuz fark olduğu takdirde 612 nolu hesaplarda izlenmeli. Tamamıyle ihracat dönemi ile ilgili bir durum.

İyi de burada satışa ilişkin bir kur değerlemesi yok, navlun hizmeti alışına ilişkin olarak yapılan bir kur değerlemesi var. Tekrar dikkatinizi çekiyorum değerlemeyi yapacak lojistik firması dışarıdan navlun hizmeti satın alıyor. 120 değil 320 kullanılıyor.

Sanırım sayın Suat Ekici faturayı kimin duzenledigini karıştırmış sayın koraykarakaya.
Muhasebe kayıtları sayın koraykarakaya'nin 6 no.lu mesajina göre yapılması gerekir.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Evet isimlerin yerlerine dizilisini kaydirmisim uyariniz ile duzelttim teşekkür ederim.

İyi Günler.