Dövizli Kira Kontratı Hakkında

Üyelik
17 Nis 2020
Mesajlar
15
Konum
İzmir
Kolay gelsin.

Amerika'da yaşayan bir Türk vatandaşı burada olan mülkünü Dolar üzerinden kiraya vermek istiyor. Dövizli sözleşme yasağı gereği böyle bir şey yasak. Fakat kanuna baktığımda her iki tarafında Türkiye'de yerleşik ve Türk vatandaşı olması gerektiğini görüyorum. Kafam karıştı bu sebeple yardımınızı rica ediyorum.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,822
Konum
İSTANBUL
Ancak 16.11.2018 tarihli ve 30597 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 2018-32/52 nolu tebliğ ile ilk tebliğin 8. maddesinde düzenlenen istisnaların kapsamı genişletilmiştir ve bu istisnalar ile kira bedelinin ülke parasına çevrilmesi gerekmemektedir çünkü döviz olarak kararlaştırılabilirler.

Kiracılara ek istisnalar

Yeni tebliğ ile kiracı olacak taraf için ek istisnalar getirilmiştir ve bu istisnalar ile kiracı, döviz ile sözleşme yapma yasağı kapsamı dışına çıkarılmıştır. Bunlar; Türkiye’de yerleşik olmasına rağmen Türk vatandaşı olmayan kişiler ile yeni tebliğin 19. maddesi kapsamında sayılmış dışarıda yerleşik kişilerin Türkiye’de bulunan şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, doğrudan veya dolaylı olarak yüzde elli ve üzerinde pay sahipliklerinin veya ortak kontrol ve/veya kontrolüne sahip bulunduğu şirketler ile serbest bölgedeki faaliyetleri kapsamında serbest bölgelerdeki şirketlerdir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanmasıyla ilgili gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin; 32 sayılı Kararın krediler (m.17) ve yurtdışından temin edilen krediler (m.17/A) başlıklı maddeleri kapsamında yapılacak finansal kiralama (leasing) sözleşmelerine ilişkin bedellerin; Kabotaj ve/veya kabotaj harici sularda ticari amaçla kullanılan her türlü yük, yolcu ve açık deniz balıkçı gemileri ile özel maksatlı ve özel yapılı gemilere ilişkin finansal kiralama (leasing) sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin; Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri; taşıt kiralama sözleşmeleri dışında kalan menkul kiralama sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini; gümrüksüz satış mağazalarının kiralanmasına ilişkin gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür ve bu düzenleme ile yasak dışına çıkarılmıştır.
 
Üst