fonradar

Dövizli Kira Ödemeleri

muh1111

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar
ben dövizli kira ödemelerinde kullanılan kuru sormak istiyorum.çünkü muhtasar beyanların arkasına bakıyorum ve hangi günün kurunun alındığını bulamıyorum. birinde ayın başı birinde ayın sonu. asıl olan hangi günün hangi kurudur acaba.
teşekkür ederim...

Ynt: dövizli kira ödemeleri

Ödeme anındaki kuru'mu soruyorsunuz tahakkuk anındaki kuru'mu?

Ynt: Dövizli Kira Ödemeleri

sayın muh1111

Tahakkuktaki kuru neden soruyorsunuz anlayamadım.döviz üzerinden hesaplanan kira beyanlarında ödeme gününün kuru alınır bildiğim kadarıyla,eğer yanlışım varsa düzeltin.

Kuru bulmak için merkez bankasının sitesinden geçmiş tarihlerin kurlarını teker teker taramanızı öneririm.

sayın efeigci
alınan kur ödeme kuru doğru.ancak bu kira ödenirse.ödenmezse muhtasarda alacağımız kur hangisi olacak ödeyemedik diye beyan etmeyecekmiyiz.

Ben genelde tcmb alış kurundan hesaplarım.Kiraları genelde ay başlarında tahakkuk ettiğimden gün olarak ta farketmez.

Sn. twolf'un görüşüne ek olarak; Kontratta aksi bir ifade belirtilmediyse TCMB Döviz Alış kuru kullanmak gerekir.

Genel işlemlerde de sözleşmede belirtilmemiş ise baz alınacak kur T.C.M.B Döviz Alış kuru'dur. Ancak anladığım kadarıyla sorunuz Hangi tarih kurunu baza alacağınız. Bizde de dövizli kira ödemeleri yapılıyor ve ay sonu T.C.M.B kuru baz alınarak işlem yapılıyor.

Sanırım beyannamelerdeki bu karışıklığın nedeni sürekli yenilenen mevzuatlar. Eğer bu hususta da güncel bir yenileme söz konusu değil ise yukarıda verdiğim bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Burda soruyu irdelemek lazım.
Dövizli kira ödemesi kime yapılıyor ? GMSİ mi yoksa fatura karşılığı ticari kazançmıdır? Ona göre farklı yöntemler vardır.

muh1111 ' Alıntı:
sayın efeigci
alınan kur ödeme kuru doğru.ancak bu kira ödenirse.ödenmezse muhtasarda alacağımız kur hangisi olacak ödeyemedik diye beyan etmeyecekmiyiz.

Evet beyan etmeyeceksiniz.
Ödemediğiniz halde neyi kesip bildiriyorsunuz ?

sayın basar03

kira kontratı devam ediyor.bu bir şahıs. kirayı düzenli ödeyemiyoruz.bu nedenle ödediğim zaman beyan edip ödemediğim zaman beyan etmemzlik yapılabileceğini sanmıyorum. yanlış düşünüyorsam lütfen arkadaşlar düzeltin.

Bu yüzden sordum GMSİ bu. O zaman ödediğiniz zaman kur geçerlidir.
GMSİ de tahakuk esası yoktur.

yani ödeyemiyorsam muhtasarda herhangi bir bildirim yapmıyorum öylemi.ödediğim ayın muhtasarına eklemem gerekiyor yani.:(

Ancak tekrar söylüyorum. Mal sahibi şahıs ise stopaj yaparak ödüyorsan ödeme anındaki kur geçerlidir. Ödemiyorsan stopaj yok.