fonradar

Dövizli Satış

Merhaba, sormak istediğim bir konu var.
Transfer taşımacılığı yapıyoruz.Genelde satışlarımız ofisten yapılıyor ancak bazı durumlarda müşteri araçta dövizle ödeme yapacağını söylüyor.
Araç yola çıkmadan önce Şoförün tahsil edeceği ücretler için tahakkuk yapmamız gerekiyor. Şoför aldığı dövizleri de bize getiriyor ve biz döviz hesabımıza yatırıyoruz. Bu durumda dövizlerin tahakkukunu nasıl bir muhasebe kaydıyla yapmamız gerekir?

Sayın zeyder, Yanlış anladıysam düzeltiniz. Müşteri ödemeyi taahhüt ediyor ama daha elinize geçen bir para değil. Müşteri ödeme Taahüt kaydını nasıl yapacağınızı soruyorsunuz.

Sayın zeyder, Yanlış anladıysam düzeltiniz. Müşteri ödemeyi taahhüt ediyor ama daha elinize geçen bir para değil. Müşteri ödeme Taahüt kaydını nasıl yapacağınızı soruyorsunuz.
şöyle izah edeyim; müşteri telefon ediyor ben güzergahın X noktasında transfer aracına bineceğim ve ödemeyi araçta (döviz olarak) yapacağım. BU durumda bizde şoförün transfer listesini hazırlarken bir yandan da tahakkukunu yapıyoruz (ben işe başlamadan önce yapılan işlem bu). Müşteri araca bindikten sonra ödemeyi gerçekleştiriyor ve bileti şoför tarafından kendisine kesilerek veriliyor. Şoför dönüşte bize parayı döviz olarak teslim ediyor ve üzerinde görünen paranın kasaya (döviz olarak) girişi gerçekleşiyor. Olay tam olarak bu.

şöyle izah edeyim; müşteri telefon ediyor ben güzergahın X noktasında transfer aracına bineceğim ve ödemeyi araçta (döviz olarak) yapacağım. BU durumda bizde şoförün transfer listesini hazırlarken bir yandan da tahakkukunu yapıyoruz (ben işe başlamadan önce yapılan işlem bu). Müşteri araca bindikten sonra ödemeyi gerçekleştiriyor ve bileti şoför tarafından kendisine kesilerek veriliyor. Şoför dönüşte bize parayı döviz olarak teslim ediyor ve üzerinde görünen paranın kasaya (döviz olarak) girişi gerçekleşiyor. Olay tam olarak bu.

Ne gerek var bu kadar detaylı işleme . Biletlerin hesabını şöför döndükten sonra karşılıklı kapatın olsun bitsin. Ya da eline bir liste verin alınanla ve alınacaklar iş dönüşü hesaplaşın.

Sayın zeyder, Ortaklar dışında taahhüt işlemi yoktur. Yapılmasına nguroyun dediği gibi gerekte yoktur. Örneğin a firması pazartesi mal alacağına söz verdi bunun için bir taahhüt kaydı yoktur. Taahüt için ödeme emri yazısı gerekmektedir sözlü olarak işlem olmamakta maalesef

Ben artık şu soruları değil,efsane678'i takip etmeye başladım.Beğenmediği bir soru olacak mı,çok merak ediyorum.