fonradar

Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

heerdeem

Katkı Sunan Üye
selamlar

arama moturu şöyle bir baktım ama tam istediğimi göremedim.!!!!

düzeltme beyannamelerinde tekrar tahakkuk almayk, dolayısıyla tekrar damga vermek gerekli midir?

şimdi eğer ki vergi çıkmıyorsa tahakkuka gerek yok diye bir görüş var.

vergi çıkmasa da bir damga vergisi yazılıp çizilen kıymetli (tevsik) evrak hazırlandığı için damga gerekir diye bir görüş var.

vergi çıkmıyor, dolayısıyla vedop otomasyanu sayesinde tamemen kayıtsal işlem yapılıyor. hatta hiç yapılmıyor!!! ki konu geçici beyanamesi ise kümülatif olduğu için son döneme kalabilir. dolayısıyla gene gerekmeyebilir diye bir görüş var.

sizce hangi görüş daha doğrudur??

bilgisel ve klavyesel emek için peşinen teşekkürlerimi sunarım

saygıyla

Sayın heerdeem,
ek beyanname de olsa sonuçta bir beyanname verilmiştir. Eğer vergi ödemesi olan bir beyannameyi ek beyanname ile düzeltiyorsak ilave ödeme ya da ödenen vergiyi düzeltme işlemi yapılmış olacaktır. Bu düzeltme beyanına göre yine bir tahakkuk işlemi gerçekleşmekte ve tahakkuk fişi alınmaktadır. Sonuç olarak düzeltme amacıyla olsa da ayrı bir beyanname verildiği için damga vergisine tabi olması gerekir düşüncesindeyim.
Selamlar....

biz daha önce düzeltme bey. verdik ve hiçbirinde tekrar tahaakuk kesilmedi.. ( ödenecek v. çıkmadığı sadece dv. olduğu durumdan bahsediyorum)

Sayın Erdem,

488 sayılı Damga vergisi kanunun 1. maddesine göre "belli bir hususu ispat veya tevsik etmek ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeler" den 1 sayılı tabloda sayılanlar Damga vergisine tabidir.1 sayılı listenin IV-2.bendindede beyannameler sayılmıştır.

Damga vergisi kanunumuza göre beyannamelerin ek veya düzeltme beyannamesi olması kağıt ortamında yada elektronik ortamda verilmesi belli bir vergiyi içerip içermemesi (tahakkuk kesilmesine gerek olup olmaması-ki tahakkuk vergi hesaplanmazsada kesilmelidir) beyanname üzerinden damga vergisi alınmasına engel değildir.