Düzeltme Kayıtları

merhaba,

e-deftere geçtik.
ocak-şubat-mart aylarında hatalı kayıtlar yapılmış.
döviz kuru dolar yerine euro girilmiş, hesaplar yanlış seçilmiş, kayıtlar bir şekilde hatalı girilmiş.
şimdiye kadar düzeltme kaydı hiç yapmadım.

usulüne uygun bu kayıtlar nasıl yapılır genel olarak işleyiş nasıl olur açıklarsanız memnun olurum.

kolay gele.

sergok

Katkı Sunan Üye
hatalı kayıtların aynısını defter yazılmayan bir tarihe ters kayıt olarak işleyip daha sonra doğru kayıt atılmalı, açıklama kısmına da gerekli açıklama yazılmalıdır.

demiral

Tanınmış Üye
hatalı kayıtların aynısını defter yazılmayan bir tarihe ters kayıt olarak işleyip daha sonra doğru kayıt atılmalı, açıklama kısmına da gerekli açıklama yazılmalıdır.

Sayın sergok,

1.Konu : 1.dönem'den bahsediyor ?
2.konu : BA/BSkapsamına girenleri ne yapacaksınız ?
3.konu : Tevkifatlı işlemler var ise ne yapacak ?
4.Konu : KArşı şirkt bu faturaları kabul etmiş ve TL tutarları BA/BS'de bildirmiş ise ne yapacak ?

Vs vs vs....

Şimdi soruyorum size dediğiniz işlemi yapması yukarıdaki ? işaretli ve daha çıkacak bir çok konuyu sizce düşeltecek mi ? :)

merkür2

Tanınmış Üye
E-defterde berat alınmış dönemler için geçmişe dönük değişiklik beratın geçersiz olmasına neden olacağı için sergok yazdığı gibi düzeltme kayıtları yapılabilir. Gerçi aslında tüm defterler için bu geçerli olsa da döküm alınmadığı için kağıt defterlerde geçmişe dönük değişiklik yapılabilmektedir.

demiral

Tanınmış Üye
E-defterde berat alınmış dönemler için geçmişe dönük değişiklik beratın geçersiz olmasına neden olacağı için sergok yazdığı gibi düzeltme kayıtları yapılabilir. Gerçi aslında tüm defterler için bu geçerli olsa da döküm alınmadığı için kağıt defterlerde geçmişe dönük değişiklik yapılabilmektedir.

Sayın merkür2,

Geçmişe dönük hiçbir beratı ne düzeltebilirsiniz nede iptal edebilirsiniz.

Ters kayıtla bu işin düzeltilemeyecegini ilk mesajımda belirttim.
Şimdi baştan gidersek daha kolay tarif edecegim.

1.Soru :Soruda hatalı kayıtların yapıldığını belirtmiş sanırım düzenlenilen faturalar yanlış muhasebe kayıtlarına aktarılmış,bu düzeltmeleri ters kayıt ile düzeltemezsiniz soruyu soran üye hangi hesaba alınmış bilgi verir ise cevap yazabiliriz.

2.Soru: Muhasebe kayıtlarına belge dolar kuru yerine euro kuru olarak girilmiş dolayısı ile matrak + kdv+ genel toplam tutarları çok fazla hesaplanmış olması gereken rakamın üzerinde ve yine bu belgelerin muhasebe hesapları yanlış seçilmiş ve hatalı kayıt yapılmış,bu düzeltmeleri yine ters kayıt ile düzeltemezsiniz çünkü faturalar bir şekilde rakamlar kdv hesapları doğru seçilmiş ise beyan edilmiş ve doğru hesaplarda ise ba/bs ler bildirilmiş.Soruyu soran üye hangi hesaba alınmış bilgi verir ise cevap yazabiliriz.

Dikkat ettim soruyu soran üye forumun Vergi Usul Kanunu başlığı altındaki BA/BS formlarına ait konuda soru sormuş geçmiş dönem ve yeni dönem ba/bs lerinde hata olduğunu farkettiğini ve henüz cezalı işlemlerin gelmediğini bildirmiş.Dolayı ile bu konu yukarıdaki konu ile bağlantı olduğunu düşünüyorum.Dolayısı ile yine ters kayıt ile bu hesapları ve işlemlerin düzeltilemeyecegini bir kez daha söylüyorum.

merkür2

Tanınmış Üye
Düzeltme kaydı hatalı yapılan kaydın ters kayıt ile kaydedilmesi (borç alacağa, alacak borca) devamında doğru kaydın yapılmasıdır. Buda yapılan hatalı kaydın olması gereken hale getirilmesidir. Kayda esas belge doğru olduğu halde kayıt hatalı ise ancak bu şekilde düzeltilebilir. Beyan/bildirimler de defter kayıtlarındaki hataya göre verildi ise düzeltme kaydı yapılan ayda bunlar da düzeltilmelidir. Hatalı kayıtlar ile verilen hatalı beyan/bildirimler birbiri ile uyuşuyor diye düzeltme yapmamak daha büyük sorunlara neden olur.

demiral

Tanınmış Üye
Düzeltme kaydı hatalı yapılan kaydın ters kayıt ile kaydedilmesi (borç alacağa, alacak borca) devamında doğru kaydın yapılmasıdır. Buda yapılan hatalı kaydın olması gereken hale getirilmesidir. Kayda esas belge doğru olduğu halde kayıt hatalı ise ancak bu şekilde düzeltilebilir. Beyan/bildirimler de defter kayıtlarındaki hataya göre verildi ise düzeltme kaydı yapılan ayda bunlar da düzeltilmelidir. Hatalı kayıtlar ile verilen hatalı beyan/bildirimler birbiri ile uyuşuyor diye düzeltme yapmamak daha büyük sorunlara neden olur.

Sayın merkür2,

Görüşünüz sizi bağlayıcıdır ama ben yazdıklarınıza katılmıyorum.
Kayda esas belgelerin soruda belirtilmiş tutarları yanlış döviz seçilmesinden dolayı yanlış hesaplama ve kayıt yapılmış.
Geçmiş dönemlere ait beratların düzeltilmesi belirttiğiniz gibi maalesef olmuyor.Siz tarafınızdan yada başka bir meslekdaşınızdan geçmiş döneme ait bir berat değişikliği yaptığını gördünüz mü ya da yaptınız mı ?

Bir diğer konu buhesaplar geçmiş dönemlere ait ise yukarıda yazdıklarım ile birlikte hesapların burada yazılarak üzerinden geçilmesi gerekir.
Burada asıl konu üyenin tüm done leri paylaşması gerekiyor bilgi verelim.

sergok

Katkı Sunan Üye
Sayın sergok,

1.Konu : 1.dönem'den bahsediyor ?
2.konu : BA/BSkapsamına girenleri ne yapacaksınız ?
3.konu : Tevkifatlı işlemler var ise ne yapacak ?
4.Konu : KArşı şirkt bu faturaları kabul etmiş ve TL tutarları BA/BS'de bildirmiş ise ne yapacak ?

Vs vs vs....

Şimdi soruyorum size dediğiniz işlemi yapması yukarıdaki ? işaretli ve daha çıkacak bir çok konuyu sizce düşeltecek mi ? :)

Benim yazım defterle alakalıydı bu dedikleriniz ise beyanla ilgili onu kendi dönemi olarak düzeltmesini yapacaktır. Soruyu tekrar okudum ve tamamen e defter yönünden sorulmuş.

demiral

Tanınmış Üye
Benim yazım defterle alakalıydı bu dedikleriniz ise beyanla ilgili onu kendi dönemi olarak düzeltmesini yapacaktır. Soruyu tekrar okudum ve tamamen e defter yönünden sorulmuş.

Sayın sergok,

Tamam e-defter konusu var ama soruyu soran belki açıklamamış ama benim yazdığım konularda işin içerisine giriyor.
Top yekün

sevgili forumdaşlar,

bugün biraz daha inceledim olay şu: firma ihracat yapıyor bütün cariler aşağı yukarı dolar, euro, sterlin.

şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor.

kur 3 lira fatura 30.000 dolar ve karşılığı 90.000 lira lakin döviz cari hesaba giden tutar 30.000 lira bunun gibi hatalar var beyanlar doğru.

firmanın 55-60 tane dövizli cari hesabı var ve açılış fişi hatalı yıl içinde de hatalı kayıtlar var.
cari hesaplar birbirine girmiş, netice olarak 646-656 hesaplar üzerinde bir değerleme yapmak olası değil.

siz olsaydınız nasıl düzeltirdiniz kayıtları. şu an fikirleriniz benim için altın yumurta gibi.

kolay gele.

sergok

Katkı Sunan Üye
Sorudan anladığım haliyle cevaplıyorum. TL bakiyeler doğru ve olay sadece dövizli bakiyeler ise bu e-deftere yansımaz dövizli tutarlarda TL'yi değiştirmeyecek şekilde değişiklik yapabilirsin defterinde. Kur değerleme olayına gelince yeni dönemde değerleme yaparım ben.

demiral

Tanınmış Üye
sevgili forumdaşlar,

bugün biraz daha inceledim olay şu: firma ihracat yapıyor bütün cariler aşağı yukarı dolar, euro, sterlin.

şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor.

kur 3 lira fatura 30.000 dolar ve karşılığı 90.000 lira lakin döviz cari hesaba giden tutar 30.000 lira bunun gibi hatalar var beyanlar doğru.

firmanın 55-60 tane dövizli cari hesabı var ve açılış fişi hatalı yıl içinde de hatalı kayıtlar var.
cari hesaplar birbirine girmiş, netice olarak 646-656 hesaplar üzerinde bir değerleme yapmak olası değil.

siz olsaydınız nasıl düzeltirdiniz kayıtları. şu an fikirleriniz benim için altın yumurta gibi.

kolay gele.

Sayın stabil,

Şimdi Dövizli faturalarınız için konuşuyorum.
Her ne kadar dövizli faturaların TL karşılığını muhasebe kayıtlarına olması gerekenden farklı TL tutar olarak girseniz ve muhasebe kayıtlarına girilen hatalı TL tutarları beyannamenize ekleseniz dahi şunu diyemezsiniz.Muhasebe kayıtlarındaki hatalı TL tutarlar ile beyannamede belirtilen TL tutar tutuyor bu tamamen hem muhasebe hem de beyan edilen beyannamelerin hatalı beyan edildiği anlamına gelir.

Verdiğiniz örnek rakamlardan yola çıkarsak kur . 3,00 TL x 30.000 USD değerindeki bir faturanın TL tutarı : 90.000,00 TL - muhasebe kayıtlarına giren TL karşılığı 30.000,00 TL = Her bir fatura için eksik beyan 60.000,00 TL x verdiğiniz fatura adedinden yola çıkarsak geçen yıla ait 60 adet fatura : 3.600,000,00 TL mali iradeye bildirimi yapılmamış beyan demek.
Bu yıl da aynı şekilde fatualar var olduğunu söylüyorsunuz.

Ben olsam çok açık bir yüreklilik ile söyleyeyim mali iradeye konuyu beyan ederek gerekli düzeltmeleri yapar gerekir ise gerekecektir incelemeye girmeyi tercih ederdim.

Olası farklı bir uygulama metodu ilerleyen dönemlerde işi çıkmaza sokacaktır.
Bunun haricinde yapılan ve/veya yapılacak tüm işlemler hatalı işlem silsilesini takip edecektir.

Ve ayrıca bu faturaların girişini yapan kontrol eden beyannameleri hazırlayan kişileri bence kontrolden geçiriniz.

Dost tavsiyesi rakamlar çok yüksek farlı macera aramaya gerek yok.

sergok

Katkı Sunan Üye
Sayın stabil,

Şimdi Dövizli faturalarınız için konuşuyorum.
Her ne kadar dövizli faturaların TL karşılığını muhasebe kayıtlarına olması gerekenden farklı TL tutar olarak girseniz ve muhasebe kayıtlarına girilen hatalı TL tutarları beyannamenize ekleseniz dahi şunu diyemezsiniz.Muhasebe kayıtlarındaki hatalı TL tutarlar ile beyannamede belirtilen TL tutar tutuyor bu tamamen hem muhasebe hem de beyan edilen beyannamelerin hatalı beyan edildiği anlamına gelir.

Verdiğiniz örnek rakamlardan yola çıkarsak kur . 3,00 TL x 30.000 USD değerindeki bir faturanın TL tutarı : 90.000,00 TL - muhasebe kayıtlarına giren TL karşılığı 30.000,00 TL = Her bir fatura için eksik beyan 60.000,00 TL x verdiğiniz fatura adedinden yola çıkarsak geçen yıla ait 60 adet fatura : 3.600,000,00 TL mali iradeye bildirimi yapılmamış beyan demek.
Bu yıl da aynı şekilde fatualar var olduğunu söylüyorsunuz.

Ben olsam çok açık bir yüreklilik ile söyleyeyim mali iradeye konuyu beyan ederek gerekli düzeltmeleri yapar gerekir ise gerekecektir incelemeye girmeyi tercih ederdim.

Olası farklı bir uygulama metodu ilerleyen dönemlerde işi çıkmaza sokacaktır.
Bunun haricinde yapılan ve/veya yapılacak tüm işlemler hatalı işlem silsilesini takip edecektir.

Ve ayrıca bu faturaların girişini yapan kontrol eden beyannameleri hazırlayan kişileri bence kontrolden geçiriniz.

Dost tavsiyesi rakamlar çok yüksek farlı macera aramaya gerek yok.

Tekrar okursanız TL bakiyelerin doğru işlendiğini yazmış.

demiral

Tanınmış Üye
Tekrar okursanız TL bakiyelerin doğru işlendiğini yazmış.

Sayın sergok,
Bu yorumdan ne çıkarıyorsunuz TL bakiyelerin doğru işlendiğinimi çıkarıyorunuz ?

sergok

Katkı Sunan Üye

Sayın sergok,
Bu yorumdan ne çıkarıyorsunuz TL bakiyelerin doğru işlendiğinimi çıkarıyorunuz ?

Bir üst satırı okursanız eğer sayın demiral,
"şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor."
yazıyor sonra sizin takıldığınız cümlede ise cümleyi hatalı kurduğunu düşünüyorum dövizli carisi TL olarak görünüyor diyor buradaki hata bence kullanılan muhasebe programı ile alakalı.

demiral

Tanınmış Üye
Bir üst satırı okursanız eğer sayın demiral,
"şöyle olmuş geçen seneden cari hesapların dövizli bakiyeleri hatalı geliyor. nedeni basit firma dolar fatura işlerken TL bakiyeleri doğru işliyor fakat her nasıl ise döviz kurunu TL olarak alıyor."
yazıyor sonra sizin takıldığınız cümlede ise cümleyi hatalı kurduğunu düşünüyorum dövizli carisi TL olarak görünüyor diyor buradaki hata bence kullanılan muhasebe programı ile alakalı.

Sayn sergok,

Soruyu soran üye tekrar yazsın konuyu anlayarak cevap verelim.

Merhaba forumdaşlar,

konumuza giren kayıtlarda TL tutarlar doğru. verilen beyannameleri kontrol ediyorum çok büyük bir problem yok.
dahası şirketin yatırım indirimi, kabarık geçmiş yıl zararı, yeni yatırımı var bu sebepten şirket önümüzdeki bir kaç yıl kar çıkaramaz.

burada sorun şu cari hesaplar e-deftere geçti.
hesaplar dövizli bu demek ki sterlin hesap 600.000 sterlin olması gerekirken yani değerlemeye konu işlemin dövizi, yanlışlıkla 2.500.000 gözüküyor çünkü döviz kurları yanlış girilmiş.

bu kayıtlar devirden böyle gelmiş bu sene içinde de yanlış işlenen kayıtlar bulunmakta henüz deftere basılmayanları kurtardık.

soru geçmişi ve senenin başından bugüne yanlış hesaplanan kur farklarını ve kayıtları nasıl düzeltiriz method ne olmalı.

çok saygı ederim.