Düzeltmeler

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Fatmanaz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Geçen seneden yanlış devreden devreden kdv hesabını ve bilhassa çek hesabını bu sene nasıl bir kayıtla düzeltiriz?Aynı şekilde cari hesap düzeltme kaydı nasıl olmalıdır?

Ynt: Düzeltmeler

Konuyla alakalı değil ama, çek hesapları devretmez özün önceliği hükmünce, kapanış öncesi ilgili hesaplara alınması gerekir. Kesin mizan bildiriminde bulunulduğu için geçmiş dönem kayıtlarını değiştirmek eskisi gibi kolay değil artık. İllaki kitabına göre olsun diyorsanız geçmişe ait düzeltmeler vermeniz gerekecek. Çok dert değil şimdiki kayıtlarım düzgün olsun diyorsanız hataların ne olduğunu bilmeden fikir yürütmek zor.

Merhaba,
Önce hataların neden kaynaklandığını bulun,mesela devreden kdv hesabı, bir hesapota terslik varsa karşı bir hesabındada hata olabilir. Önce onu tespit edin, Ona göre yevmiye düzeltme kaydı yapın

redice ' Alıntı:
Konuyla alakalı değil ama, çek hesapları devretmez özün önceliği hükmünce, kapanış öncesi ilgili hesaplara alınması gerekir. ...
Artık çeklerce vade oluşturulduğundan, üzerindeki tarihten önce çekilemediğinden aynı hesapta kalabilir.

Çeklerde vade oluşturulduğunu düşünmüyorum.Çeklerde yapılan şey düzenleme tarihi.Düzenleme tarihinden önce çekler çekilemez kabul.
Ama tuhaf değil mi ileri tarihli düzenleme tarihi.Bence yine de dönem sonlarında ilgili hesaplara alınmalılar.

g705 ' Alıntı:
Artık çeklerce vade oluşturulduğundan, üzerindeki tarihten önce çekilemediğinden aynı hesapta kalabilir.

Çekte vade olayı tartışılabilir, pratikte zaten vardı düzenlemeyle kılıfına uydurulmaya çalışıldı ancak, vade mi, düzenleme tarihi mi olayı halen sakat aslında. Zaten idare de halen çeke eski mantığında bakıyor(en azından reeskont konusunda). Bilançoya negatif yansıması halen eskisi gibi devam ediyor senetler gibi değil yani (103'ün etkisinden bahsediyorum). O yüzden ben aynı hesaplarda bırakmıyorum. Eksi(-) bakiyeli hazır değerleri kim görmek ister...