fonradar

Düzensiz Ödeme Sebebi İle İş Akdi Feshi

Merhaba,

2010 Aralık ayından beri çalıştığım şirket, çalışan maaşlarını, 2.5 sene boyunca, ortalama 2 ay geriden, düzensiz/geç ödedi.
Bu süre boyunca maaş yatırma günleri sürekli değişti ve yaklaşık 20-50 gün arasında değişen aralıklarda verildi.
Ortalama iki ay geriden gelen maaşları, 2013 Nisan başında Ocak ayını verdikten sonra, kısa aralıklarla geriden gelen maaşları vererek
ve Haziran ortasında Mayıs ayını vererek toparladı. Haziran maaşını da 11 Temmuz'da verdi.

Maaşların bu şekilde uzun bir süre boyunca düzensiz ödenmesi sebebi ile oluşan mağduriyetim sonucunda haklı sebeple fesih yapmaya karar verdim. Başka bir iş de ayarladıktan sonra Temmuz sonunda noter üzerinden ihtarname gönderdim.

Ancak şirket, maaşın 2 aydır düzenli ödendiğini söyleyerek, kıdem tazminatı hakkım olmadığını söylüyor.

Burada konuyu mahkemeye götürürsem haklı olacağımı düşünüyorum. Sizce ne yapmam gerekir? Kanunen haklı olduğumu ispatlarsam mahkemeye gerek kalmadan da ikna olabilirler.

Konu hakkındaki değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gecikmeler yaşanırken, hala hak kazanıpta alamamış olduğunuz ücretleriniz varken böyle bir hakkınız vardı,ancak şu an ödenmesini beklediğiniz ücret alacağınız yoksa, kıdem tazminatına hak kazandıracak haklı bir fesih sebebiniz de yok demektir. O hak o gün vardı, artık yok anlaşıldığı kadarıyla.
Şirketiniz doğru söylüyor, mahkemeye verseniz kazanma şansınız yok.