E Arşiv Fatura

Üyelik
4 Nis 2013
Mesajlar
483
Konum
Kocaeli
İyi çalışmalar,

Bir Özel Eğitim kurumu vergi mükellefi olmayan bir şahsın çocuğuna verilen hizmet karşılığında veli'yekağıt fatura kesmesi gerekirken e arşiv fatura keserse bunun bir geçerliliği var mı? Çünkü birinci olay kişi zaten e-fatuara mükellefi değil ikinci olay ise e arşiv fatura üzerinde irsaliye yerine geçer ibaresi bulunmakta. eğitim kurumuna sorduğumda biz herkese bu şekilde fatura kesiyoruz diyorlar. Bu işlemin bir geçerliliği ve dayanağı var mıdır?
 
Üyelik
16 May 2014
Mesajlar
40
Konum
istanbul
geçerlidir. e-arşiv ve e-fatura birbirinden farklıdır. e-arşiv fatura vergi mükellefi olmayanlara da düzenlenebilir. misal; turkcell faturaları e-arşiv kapsamında düzenlenmektedir ve fatura kesilen müşteriler vergi mükellefi değildir.
 

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2012
Mesajlar
255
Konum
İzmir
Bu konuda bir hususun açıklığa kavuşması gerekiyor. Kağıt fatura derken ne kastediliyor? Daha önceki maliye onaylı faturadan mı, yoksa E-arşiv faturasının kağıt çıktısından mı bahsediliyor?

E-arşiv mükellefleri daha önceden kullanmış oldukları maliye onaylı faturaları kullanamazlar. Ellerinde mali onaylı boş faturalar var ise, isteğe bağlı olarak iptal ettirebilirler.

Eğitim kurumunuz, E-Arşiv mükellefi ise ve E-Fatura mükellefi olmayan mükelleflerine E-Arşiv Fatura kesiyorsa, işin doğrusunu yapıyor demektir. Uygulamada müşteri e-arşiv faturasını elektronik ortamda kendisine iletilmesini onaylarsa e-arşiv faturasının kağıt çıktısını vermesine gerek yoktur. Onaylamazsa, e-arşiv faturasının kağıt çıktısını müşterisine verir.
 
Son düzenleme:
Üyelik
12 May 2016
Mesajlar
4
Konum
İstanbul
Evet geçerlidir . e-Arşiv fatura güncel hayatta yaptığınız alışveriş karşılı aldığınız fiş yada faturadan farklı değildir tek farkı dijital olarak size ulaşması. bir A4 kağıda bastırdığınızda elinize mektup ile ulaşmış bir faturadan farkı yoktur. Doğaya saygılı bir kurumdan hizmet alıyorsunuz çok güzel bir uygulama.
 
Üst