fonradar

E Arşiv Faturada Seri Atlama

Merhaba,

E arşiv faturalarını keserken sistemde bir hata oluyor ve 1000 adet fatura atlayıp 1001. sıradaki faturayı kesiyor. arada kalan numaralar boş geçti. bunun vergi usul kanunu açısından bir sıkıntı olur mu?

maliyeyenin bu konuda yaptırımı, bildirim zorunluluğumuz var mı?

Sayın ONEM82;

E arşiv faturalarınızı keserken sistemde bir hata oluyorsa bunu entegratör firma veya bilgi işlemcinizle görüşün

Ferhat bey merhaba yazılarınızı içtenlikle ve heyecanla okuyup takip etmekteyim. Size bir sorum olacak maalesef aynı durum bizim başımıza geldi. Sistemsel bir hatadan dolayı e-arşiv fatura serisinde atlama meydana geldi. Bu tip durumlarda vergi dairesine dilekçe vermemize gerek varmı? Gerek var ise dilekçede nasıl izahat edebiliriz. Yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum üstad saygılar.

Sayın Osman 66
Öncelikle teşekkür ederim.bilgimizi paylaşıyoruz. Bu aralar forma cok giremiyorum zira doçentliğime hazırlanıyorum. Sorunuza gelince vergi dairenize dilekçe vermenize gerek yok zira bu sistemsel bir hata

Merhaba,
Kullandığınız yazılımın imkan vermesi halinde atlanılan numaralara iptal kaydı düşülmeli, bağlı olduğunuz VD müdürlüğüne dilekçe ile izahatte bulunulmalıdır.
Yeni düzenleyeceğiniz faturalar aynı seri numarası kullanılarak en son kesilen fatura numarasından sıra atlamadan ve atladığınız sıra numaraları kullanılmadan devam edilmelidir. Ör: atlanılan sıra numaraları 121, 122, 123 ise; 120'den sonra 124 sıra numaralı faturayı düzenlemeli.