E Arşiv Faturalar Nasıl Teslim Edilmeli ?

E-arşiv faturalar firmalara nasıl ulaştırılmalı. bazen maille bazen watsapla geliyor faturalar. bunlar geçerli bir teslim şekli midir

gelmedi diye itiraz edilebilir mi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Bazı firmalar link ve referans numarası vererek istenildiğinde bu faturalara ulaşabilmeyi sağlıyor.Bazılarında ise böyle bir durum yok maalesef.
Faturaların görüntülerine ulaşamasanızda kimlerin size e-arşiv fatura düzenlediğini interaktif vergi dairesi içinden şifrenizle girerek liste halinde görebiliyorsunuz.Fakat faturayı görüntülemeniz şimdilik buradan mümkün değil.Olsa ne güzel olurdu tabi.
Yalnız bazı yazılım firmaları (aktif kullanmadığım için tam emin değilim) E-FATURA görüntüleme aracı kullanabiliyorlar.Ancak buradan bildiğim kadarıyla sadece e-faturaları görüntüleyebiliyorsunuz.(bu konuda kesin bişey demek istemem çok emin olmadığım bir konu)
Mail veya whatsappla ulaştırılan bir faturanın teslim şekli tamamen firmayla yapalacak görüşmeyle sonuçlanır diye düşünüyorum.Online teknoloji ve bilgi/belge temini açısından günümüzde geldiğimiz nokta maalesef bu şekilde..Neticede mali mühür veya e-imzayla imzalanmış bir fatura her zaman geçerlidir ve size ne şekilde ulaştığı çokta önemli değil günümüzde.Ama prensip gereği ben mail kabul etmiyorum dersiniz ve bunuda karşı tarafa kabul ettirebilirseniz başka şekilde de teslimat yaptırabilirsiniz tabi.
Peki aynı soruyu ben size yöneltiyim :) meslek mensubu iseniz düzenlediğiniz smm makbuzlarını firmaya nasıl ulaştırıyorsunuz? (dosyaya takıyosunuzdur mutlaka da) Mükellefin görmesi için ne yapıyorsunuz,çıktı alıp elden mi götürüyorsunuz? :) gibi gibi..

meslek mensubu değilim ama firma olarak biz kestiğimiz e arşiv faturayı karşı tarafa eski usul yani kargo ile ulaştırıyoruz gene. ulaşmadı gelmedi diyemesinler diye.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Siz bence doğrusunu yapıyorsunuz hatta, birde mail atarsanız çift taraflı sağlamlık olur.
Faturaları orjinal kaşe imza yapmıyorsanız, yani gib portaldan değil de entegratör aracılığıyla fatura düzenliyorsanız müşterinizle görüşüp sadece mail yoluyla gönderim yöntemini de isterseniz teklif edebilirsiniz.Genelde çoğu firma artık bunu yapıyor.Kargo masrafları da azalmış olur böylelikle. Tabi sadece bir tavsiyedir.