fonradar

E Arşiv Faturalar Nasıl Teslim Edilmeli ?

E-arşiv faturalar firmalara nasıl ulaştırılmalı. bazen maille bazen watsapla geliyor faturalar. bunlar geçerli bir teslim şekli midir

gelmedi diye itiraz edilebilir mi

Bazı firmalar link ve referans numarası vererek istenildiğinde bu faturalara ulaşabilmeyi sağlıyor.Bazılarında ise böyle bir durum yok maalesef.
Faturaların görüntülerine ulaşamasanızda kimlerin size e-arşiv fatura düzenlediğini interaktif vergi dairesi içinden şifrenizle girerek liste halinde görebiliyorsunuz.Fakat faturayı görüntülemeniz şimdilik buradan mümkün değil.Olsa ne güzel olurdu tabi.
Yalnız bazı yazılım firmaları (aktif kullanmadığım için tam emin değilim) E-FATURA görüntüleme aracı kullanabiliyorlar.Ancak buradan bildiğim kadarıyla sadece e-faturaları görüntüleyebiliyorsunuz.(bu konuda kesin bişey demek istemem çok emin olmadığım bir konu)
Mail veya whatsappla ulaştırılan bir faturanın teslim şekli tamamen firmayla yapalacak görüşmeyle sonuçlanır diye düşünüyorum.Online teknoloji ve bilgi/belge temini açısından günümüzde geldiğimiz nokta maalesef bu şekilde..Neticede mali mühür veya e-imzayla imzalanmış bir fatura her zaman geçerlidir ve size ne şekilde ulaştığı çokta önemli değil günümüzde.Ama prensip gereği ben mail kabul etmiyorum dersiniz ve bunuda karşı tarafa kabul ettirebilirseniz başka şekilde de teslimat yaptırabilirsiniz tabi.
Peki aynı soruyu ben size yöneltiyim :) meslek mensubu iseniz düzenlediğiniz smm makbuzlarını firmaya nasıl ulaştırıyorsunuz? (dosyaya takıyosunuzdur mutlaka da) Mükellefin görmesi için ne yapıyorsunuz,çıktı alıp elden mi götürüyorsunuz? :) gibi gibi..

meslek mensubu değilim ama firma olarak biz kestiğimiz e arşiv faturayı karşı tarafa eski usul yani kargo ile ulaştırıyoruz gene. ulaşmadı gelmedi diyemesinler diye.

Siz bence doğrusunu yapıyorsunuz hatta, birde mail atarsanız çift taraflı sağlamlık olur.
Faturaları orjinal kaşe imza yapmıyorsanız, yani gib portaldan değil de entegratör aracılığıyla fatura düzenliyorsanız müşterinizle görüşüp sadece mail yoluyla gönderim yöntemini de isterseniz teklif edebilirsiniz.Genelde çoğu firma artık bunu yapıyor.Kargo masrafları da azalmış olur böylelikle. Tabi sadece bir tavsiyedir.

Konu ile ilgili geçenlerde yüklü miktar e-arşiv faturası fiziki olarak çıktı alınarak elime ulaştı. Fatura interaktif vergi dairesinde gözükmüyor. (Böyle olabiliyormu.?) Şimdi fatura elimize ulaşmadığı durumda böyle bir alımdan hanerimiz olmadığı için belki firma gereksiz bir kdv yüküne girmiş ve sonrasında birçok problem yaratacak.

Konu ile ilgili geçenlerde yüklü miktar e-arşiv faturası fiziki olarak çıktı alınarak elime ulaştı. Fatura interaktif vergi dairesinde gözükmüyor. (Böyle olabiliyormu.?) Şimdi fatura elimize ulaşmadığı durumda böyle bir alımdan hanerimiz olmadığı için belki firma gereksiz bir kdv yüküne girmiş ve sonrasında birçok problem yaratacak.
E-arşiv faturanın interaktiften görünmeme durumu pek mümkün değil.Firma adına düzenlememiş faturalar olabiliyor.Ya da tarih aralıklarını dikkatli girerek sorgulamak lazım.bazen sistemde olmasına rağmen görünememe durumu olabiliyor.Yazılan tarihlere dikkat etmek gerek.Mesela Luca (diğerlerinde de vardır mutlaka) sisteme bağlanarak e-arşivleri listeleyebiliyor.Burada birinci sorumluluk elbette firmanın.Faturaya fiziki de olsa,dijital de olsa birşekilde ulaşması ve takip etmesi gerekiyor.Ben mükellef namına ajanlık yapıpta faturaya ulaşmak zorunda değilim.Kaldı ki faturanın görsel olarakta elimizde olması gerekir.Sistemden görmekte yetmez.farklı kdv oranları da kullanılıyor olabilir,haliyle bulmaca çözecek halimiz yok.Burada mükellefi yönlendirmek gerek.Herkes sorumluluğu çerçevesinde hareket etmeli.

İnteraktif VD kısmında bulunan e-arşiv fatura sistemi %100 sağlıklı değil.Orada olmayıp da elimize ulaşan kağıt e-arşiv faturalar oluyor bazen.

İnteraktif VD kısmında bulunan e-arşiv fatura sistemi %100 sağlıklı değil.Orada olmayıp da elimize ulaşan kağıt e-arşiv faturalar oluyor bazen.
Kesinlikle. Tabi tutar burada mühim değil ama tam 21.000-TL lik fatura herşeye dikkat edilmesine rağmen sistemde yok. (İptal,tarih,ünvan hepsi doğru.)

Kesinlikle. Tabi tutar burada mühim değil ama tam 21.000-TL lik fatura herşeye dikkat edilmesine rağmen sistemde yok. (İptal,tarih,ünvan hepsi doğru.)
Kesen taraf faturayı onaylamamış olabilir mi? Vergi dairesinde görünmeyen E-Arşiv faturası ile hiç karşılaşmadım. E-SMM ler hariç.

Forumdaşlar uzun kontroller neticesinde karşı taraf mükellefin TC kimlik numarasını eksik girmiş. Sanırım E-Arşiv portalına bu yüzden yansımamış.
Ama yine de %100 güvenebilmelimiyiz.? Bilemiyorum.....

Forumdaşlar uzun kontroller neticesinde karşı taraf mükellefin TC kimlik numarasını eksik girmiş. Sanırım E-Arşiv portalına bu yüzden yansımamış.
Ama yine de %100 güvenebilmelimiyiz.? Bilemiyorum.....
Ben,her şeyiyle doğru bir faturanın e-arşiv sisteminde görünmediğine daha şahit olmadım.

Ama yine de %100 güvenebilmelimiyiz.?
Güvenin. Gerçek kişiler üzerinden e-arşiv fatura düzenlenirken ticaret ünvanının gerçek kişi isminden önce yazıldığı/tanımlandığı durumlarda da sorunlar ortaya çıkabilmektedir.