E-arsiv Raporu Gönderildikten Sonra İptal Edilen E-arsiv Faturasi Hk

Merhaba,

E-Arsiv faturalarin iptali ile ilgili asagidaki bilgiye istinaden;

"İptal edilen faturalara ait bilgiler e-Arşiv raporunun "faturaIptal" elemanında gösterilecektir. Ait olduğu dönemin e-Arşiv raporu gönderilmeden iptal edilen faturalar söz konusu raporun "faturaIptal" elemanında, ait olduğu dönemin e-Arşiv raporu gönderildikten sonra iptal edilen faturalar sonraki e-Arşiv raporunun "faturaIptal" elemanında gösterilecektir. İptal faturalar teknik olarak bu şekilde raporlanabilmekte olup, fatura iptalleri için Vergi Usul Kanununda geçerli olan süre ve esaslar hakkındaki hükümler geçerli olacaktır."

faturalarin e-arşiv raporu gönderildikten sonra da iptal edilebileceği anlasiliyor. Yani Agustos tarihli bir e-arşiv faturasi Ekim ayinda iptal edilerek Ekim ayinda gönderilecek raporda bildirilebiliyor. Bu durumda fatura iptali için Eylül tarihli ters fis mi olusturulmali yoksa faturaya ait Agustos ayindaki muhasebe fişi mi silinmelidir?

E arşiv fatura iptal muhasebe kaydı

Merhaba,
Bu duruma maalesef bende cevap bulamadım. Çok aradım fakat ters kayıt yapana da rastladım, iade kaydı yapana da rastladım, beyan düzeltenede.
Konuyu alo GİB e sordum cevap bekliyorum. Gelince burada da paylaşırım. Bu arada entegratör firmam programında 600 hesabı iptal faturayı otomatik muhasebeleştirirken borçlandırarak ters kayıt yapıyor. YMM ler kurulu böyle yapılması gerektiğine karar vermiş. Bakalım GİB ne diyecek...
Teşekkürler...