fonradar

e-beyanname zorunluluğu

rimess

Katkı Sunan Üye
gelir vergisi beyannamesinde belli bir haddi aşanların beyannamelerini internetten vermesi zorunlu hale etirildi.
peki süresi içinde verilemeyen beyannameler de nasıl bir yol izlemek lazım
süresi geçenleri internetten verilemiyor.
ama vergi dairesine elden götürdüğümüzde de 1.180-ytl ceza kesiyor

SÜRESİNDE VERİLEMEYEN BEYANNAMELER

ÖNCELİKLE SÜRESİNDE VERİLMEYEN BEYANNAMANİN R'ESEN TARHİYATININ YAPILMAMASI İÇİN DURUMUN FARKEDİLMEMESİNDEN ÖNCE 371. MADD GEREĞİ BEYANNAMENİN İLGİLİ VERGİ DAİRESİNE VERİLMESİ GEREKLİ DAHA SONRA PİŞMANLIKTAN YARARLANMAK İÇİM VUK 376. MADD İSTİNADEN ÖDEME YAPILMALIDIIR..

Sevgili rimess; verilmeyen beyannameyi pişmanlıkla elden veriyorsun ve bir güzel 1.180 YTL cezayı kesip veriyorlar...

Mart ayında Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesini veremedim. Dolayısıyla 1.180 Ceza ve Özel Usulsüzlük cezası kestiler... 376.maddeye göre indirim yaptırıp tahakkuk ettirdim.
Gel de bunu mükellefe anlat...

Şimdi İSMMMO sitesine bu türdeki cezalar için Vergi Mahkemesine dava açma dilekçesi örneği konulmuş...Cezayı tahakkuk ettirdikten sonra ne işime yarayacaksa...Mart ayında olan işleme nasıl dava açabileceksem???.

Dolayısıyla E-Beyannameye yeni geçiş sistemi nedeniyle Beyanname verme sürelerini uzatan Maliye, inşallah kesilen bu fahiş cezaları da iptal eder ve yürürlükten kaldırır...

cevaplar için teşekkür ederim.
banada ceza kestiler. dava açtım ama davaya bakan hakim e anlatabilirsek derdimizi bence ceza kesilmemesi gerekli