fonradar

e-bildirge de iptal işlemi

Merhabalar
2010 kasım ayının Merkeze ait e-bildirgesini verdim.Fakat şirketimize bağlı fakat başka şubemize girişini yaptığımız
bir sigortalımızın tahakkuk işlemini dalgınlıkla merkezde beyan etmişim.Bunu farkedince merkez e ait e-bildirgemizi düzeltmek için e-bildirge sisteminde iptal bölümüne girdim.sadece yanlış girdiğim kişiyi işaretleyip onayladım.Bu yeterli mi?SSK önce iptal sonra ek bildirge yap demişti.Ama şu haliyle işveren borç görüntelemeye bakıyorum iptal ettiğim kişiye ait prim borcu düşülmüş halde ama tahakkuk fişi eski haliyle görünüyor.Ne yapmam gerek.teşekkürler

Ynt: e-bildirge de iptal işlemi

Bildirgenin tamamını iptal edip doğru bildirgeyi ek olarak vermeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra bildirge görüntüleme ekranına girdiğinizde 3 adet bildirge göreceksinizi Asıl, İptal ve Ek , ve borç görüntüleme ekranından baktıgınız da dönem borcunuz olması gereken tutarsa sorun yok demektir.

ben hatalı olan sigortalıyı işaretleyip onaylamıştım.Tüm sigortalıları mı seçmeliyim

Evet tümünü iptal ve hatalı olan dısında tümünü ek vermeniz gerekiyor.

Tabi ki hayır tüm sigortalıları seçmiyormusunuz. Yanlış onayladığınız kişiyi seçtiniz iptal ettiniz bu işlem doğru. Şimdi yapmanız gereken asıl bildirgenin tahakkukundaki rakamlardan iptal bildirgesinde ki rakamları düşerek ssk prim ödemenizi gerçekleştireceksiniz.

Eğer tek tahakkuk almak isterseniz onayladığınız bildirgede ki tüm çalışanlara da iptal verip ek bildirge verebilirsiniz. Tercih sizin.

Bende bu konuda tereddütde kalmıştım.Ben asıl bildirgeyi verdim.Sonra hatalı yanlış kayıtı görüp sadece onu iptal ettim.Tahakkuk fişi olarak asıl bildirgenin tahakkuk fişi var ama borcum ne kadar diye baktığımda iptal edilen kişi düşülmüş olarak görünüyor.sadece 1 kişi için 100 kişiyi iptal etmek kafama yatmadı.Bu durumda ek vermeme gerek yok sanırım.

Evet gerek yok. Tek yapmanız gereken, ilk yani asıl tahakkuktaki rakamlardan iptal deki rakamları düşmeniz

Zaten bankalar online sgk sisteminden gelen rakamları tahsil ediyor, tahakkuktaki rakamlara bakmıyor. Sizinde düşülmüş rakamlar gelecektir.