E-Bildirge de; İşkur Meslek Kod Giriş/Güncelleme ekranı hk.!

• Konbuyu başlatan manasse
  • Başlangıç tarihi
M

manasse

Ziyaretçi
E-Bildirge'ye girdiğimizde,
Ana menüde ; İşkur Meslek Kod Giriş/Güncelleme, diye bir bölüm açılmış..

Sigortalı çalışan tüm işçilerin adı soyadı gözüküyor.
Tüm işçilerin karşısında bir meslek kodu var. Burası manuel klavye ile yazılacak.

Yine biz meslek mensuplarına angarya iş geliyor, fazla çalışanı olan firmalarda da tüm işçilerin ne iş yaptığı tespit edilip, ilgili yere ad-soyadının karşısına önce yaptığı işin karşılığı olan ilgili meslek kodu bulunacak, sonrada ilgili kutucuğa yazılacak.

Daha önce bizden Çalışma Bakanlığı Dosya Numarası bilgisi girilmesi talep edilmişti, şimdi de çalışanların meslek kodu bilgisi girişi.

Genelde bizler İşçinin işten çıkışında veya girişinde ilgili meslek kodunu es geçiyoruz, çoğumuz bakmıyoruz. Kurumda buna istinaden böyle bir uygulama getirmiş olabilir.

Yalnız meslek kodu listesi çok uzun.

Ynt: E-Bildirge de; İşkur Meslek Kod Giriş/Güncelleme

bu liste çok uzun, az evvel baktım..
Acaba bu meslek kodlarının girilmemesi durumunda e-bildirge kabul edilmeyecek mi?

merhaba,

Bu listede daha önceden işten çıkarılan kişilerin isimleri gözüküyor ne yapmamızı istiyor incik - boncuk işlerle uğraşmaktan sıkıldım.

Bununla ilgili bir duyuru, zorunluluk vs. var mı?

Daha genelge veya bir bilgi yok. Sadece bir ön çalışma, ana menüde yer alıyor.
Belli olmaz belki birkaç ay sonra sistem e-bildirgeyi bu kodlar girilmemesi nedeniyle kabul etmeyebilir.
Mutlaka bununla ilgili bir duyuru yapılacaktır.

İşe giriş ve çıkış bildirgelerinde zorunlu hale getirdiklerine gore.. pek ihtimal vermiyorum ama..yakında xml dosya formatında da.. bir degisiklik olabilir..

Ayrıca mesleki kodlar bölümü çok uzun.. teker teker aramak zor.. ama filtreleme yapıp.. aramayı daraltabiliyorsunuz..

Bu uygulamayı boşuna koyduklarını sanmıyorum yakın zamanda zorunlu hale getireceklerdir. Bekleyelim görelim.

Zaman kazanmak amaçlı excell formatına kopyalama yaptım ve sık kullanılan meslekleri renklendirdim şimdilik en iyi yol bu gibi

liste içerisinde ctrl+F kombinasyonunu yaparsanız, aradığınız mesleğe daha çabuk ulaşabilirsiniz. Excelde Liste yapmanıza gerek yok. Bu daha pratik bir çözüm.

Ynt: E-Bildirge de; İşkur Meslek Kod Giriş/Güncelleme ekranı hk.!

Bilindiği üzere, 01/08/2009 tarihinden sonra işten çıkış veya işe giriş bildirimi olmayan sigortalıların "meslek adı ve kodunun" tespit edilebilmesi amacıyla e-Bildirge sistemine "İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme" alanı eklenmiştir.

Bu itibarla, işverenlerimizin çalıştırmış oldukları sigortalılara ilişkin meslek kodlarını e-bildirge ana menüde mevcut "İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme" ekranları vasıtasıyla her bir sigortalı için bir kereye mahsus olmak üzere, sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.

Söz konusu kayıt işlemlerinin yapılması, 2010/Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılar için serbest alan düzenlenmiştir.

Serbest alan olarak yapılan düzenlemeden gerekli verimin elde edilememesi halinde, uygulamanın zorunlu alan haline getirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

İşverenlerimize önemle duyurulur.

sgk

Yeni uygulamaya konan bu başlığın altına bir ekleme daha yapmışlar

Sigortalı çalıştırmaya ara verme/ başlama giriş ve güncelleme

Ya aslında bu yeni bir şey değil , zaten işkur a aylık çizelge verenler bilirler , bu liste orda da mevcut. Tek fark işkurun sayfasında sayı olarak verilmesi. Burada kişiye göre istemişler. Bizim sayımız çok değil fazla vaktimi almaz ama sayısı çok olanlara Allah yardım etsin. Önce hangi bölümlerde hangi meslekte kaç çalışanınız olduğuna dair bir liste oluşturursanız işinizi kolaylaştırır zannediyorum. Kolay gelsinnnn ;)

NİSANLI ' Alıntı:

o nedir , çözemedim ???

Galiba işçi çalıştırmaya ara vermede istedikleri dilekçeyi int. ortamına taşıyorlar.

Ya bunlar insanı verem eder..

6 Aralık'tan beri.. teker teker kodları bulup.. giriyorum ama.. bir türlü kaydetmiyor.. yani o anlık kaydediyor.. ama ertesi gün açtığımda.. bası kişilerin meslek kodu girilmemiş gözüküyor..

forwhom ' Alıntı:

6 Aralık'tan beri.. teker teker kodları bulup.. giriyorum ama.. bir türlü kaydetmiyor.. yani o anlık kaydediyor.. ama ertesi gün açtığımda.. bası kişilerin meslek kodu girilmemiş gözüküyor..

Yazdığınız mesajı teyit ediyim dedim çünkü benimde emeğim çok oldu ama görmez olaydım doğru dün girdiğim meslek kodları bugün sistemde görünmüyor. Şuanda şu satıra gönül neler yazmak isterdi ama....

NİSANLI ' Alıntı:
forwhom ' Alıntı:

Yazdığınız mesajı teyit ediyim dedim çünkü benimde emeğim çok oldu ama görmez olaydım doğru dün girdiğim meslek kodları bugün sistemde görünmüyor. Şuanda şu satıra gönül neler yazmak isterdi ama....

:D çok hoşsunuz...

Bende sadece 3 firmada 40'ar personel var.Diğerleride 7-8 kişiden aşağı değil.Ben gideyim kafayı duvara vurayım en iyisi. :)

HAZELSU ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:

o nedir , çözemedim ???

şöyle izah edebiliriz, yani anlıyabildiğim kadarıyla

Bitiş tarihi; 09/12/2010 tarihinden itibaren işyerimizde işçi çalışmamaktadır.

Başlama tarihi; 31/01/2011 tarihinden itibaren işyerimizde 1(bir) / 2(iki) kişi çalışmaya başlayacaktır.

sonradan dilekçe ile yaptığımız bu hususlar için, artık dilekçede belirtmeye gerek kalmayacaktır sonucuna ulaşabiliriz.

twolf ' Alıntı:
Bende sadece 3 firmada 40'ar personel var.Diğerleride 7-8 kişiden aşağı değil.Ben gideyim kafayı duvara vurayım en iyisi. :)

5 şube 900 kişi var ben ne yapayım :)

ben olsam oturur ağlarım ;D :p