E-Birlik Sözleşmesi Tutarı Hk.

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
e-birlik sözleşmesinde 150 tl çıktı ise bu rakam üzerinden mi makbuz keseceğiz ? yoksa bu rakamın üstünde tutar belirleyebilir miyiz ? yardımcı olursanız sevinirim.

Bu rakamı düşmemek şartıyla (ki sistem zaten izin vermez) bu rakam üzerine çıkabilirsiniz.Sözleşmenin son sayfasında manuel girmeniz gereken bir sözleşme tutarı bölümü gelir.O kısma belirlediğiniz rakamı girebilirsiniz.
Makbuz düzenleme konusu ise maalesef tam oturtulamamış bir mevzuu.Tahsil edilen tutar ne olursa olsun, sözleşmede belirlenen tutar üzerinden makbuz düzenleyenler de var, sadece tahsil edilen tutar üzerinden makbuz düzenleyen de var, hatta hiç makbuz düzenlemeyenler bile var.
benim tavsiyem şu olur, eğer tahsil edilen rakam, sözleşmede yazan rakamdan az ise, sözleşme rakamı üzerinden,
sözleşmede belirtilen rakam az ise tahsil edilen rakam üzerinden makbuz düzenlenmesi yönündedir.

Bu rakamı düşmemek şartıyla (ki sistem zaten izin vermez) bu rakam üzerine çıkabilirsiniz.Sözleşmenin son sayfasında manuel girmeniz gereken bir sözleşme tutarı bölümü gelir.O kısma belirlediğiniz rakamı girebilirsiniz.
Makbuz düzenleme konusu ise maalesef tam oturtulamamış bir mevzuu.Tahsil edilen tutar ne olursa olsun, sözleşmede belirlenen tutar üzerinden makbuz düzenleyenler de var, sadece tahsil edilen tutar üzerinden makbuz düzenleyen de var, hatta hiç makbuz düzenlemeyenler bile var.
benim tavsiyem şu olur, eğer tahsil edilen rakam, sözleşmede yazan rakamdan az ise, sözleşme rakamı üzerinden,
sözleşmede belirtilen rakam az ise tahsil edilen rakam üzerinden makbuz düzenlenmesi yönündedir.

tamam tahsin abi muhtemelen üstüne çıkacak rakam, ben yüksek olandan keseyim sıkıntı olmasın.
bir soru daha sormak istiyorum izninizle, e-birlik sözleşmesini yaparken mesela 10 ocakta yaptım farzedelim, oraya sözleşme düzenleme tarihi 10.01.2019-31.12.2019 mu yazacağız ? 01.01.2019 olarak yazsak sıkıntı olur mu ?
20

Bence 10.01.2019 'dan başlaman isabet olur.
Zaten son zamanlarda açık söylemek gerekirse e-birlik sözleşmelerini çok kimsede umursamıyor maalesef.Bunda tabiki Oda'nın yazılımın arkasında duramaması ve kendi belirlediği kuralları yine kendisinin deldiği şahsi görüşümdür.Bu da ayrı bir tartışma konusu olur.

Belki hata bendedir,onu bilemiyorum ama son 2 aydır, e-birlikten sözleşme girişini yapıp kaydediyorum ama görüntülemeye sıra geldiğinde ekran donup kalıyor.ne yaptıysam çözemedim. bende çıktıları yine eski excel formatı şeklinde almak zorunda kaldım.Açıkcası benim nazarımda da ciddiyetini biraz kaybetti maalesef.

Belki hata bendedir,onu bilemiyorum ama son 2 aydır, e-birlikten sözleşme girişini yapıp kaydediyorum ama görüntülemeye sıra geldiğinde ekran donup kalıyor.ne yaptıysam çözemedim. bende çıktıları yine eski excel formatı şeklinde almak zorunda kaldım.Açıkcası benim nazarımda da ciddiyetini biraz kaybetti maalesef.

Evet abi haklısın hatta konu hakkında bilgi sahibi bile değiller ne yazık ki.
Abi aynı mükellefle görüştüm bugün 31.12.2018 tarihi itibariyle sözleşmeyi fesh etmesini istedim ama ocakta kdv beyannamesini verdikten sonra fesh edeceğini söyledi? Bunun bir sakıncası olur mu ? Geriye dönük 30 günlük fesh yapabilir mi ? Birde ocak ayında bizim sözleşme giriş süremiz ocak sonuna kadar mı ?

Evet abi haklısın hatta konu hakkında bilgi sahibi bile değiller ne yazık ki.
Abi aynı mükellefle görüştüm bugün 31.12.2018 tarihi itibariyle sözleşmeyi fesh etmesini istedim ama ocakta kdv beyannamesini verdikten sonra fesh edeceğini söyledi? Bunun bir sakıncası olur mu ? Geriye dönük 30 günlük fesh yapabilir mi ? Birde ocak ayında bizim sözleşme giriş süremiz ocak sonuna kadar mı ?

Hayır doğrusu da budur. Siz şu anda sözleşme girişini sistemden zaten yapamazsınız. Aralık beyanlarını versinler.31 ocak ta (veya şubat başında) sözleşmeyi iptal etsinler.Sizde karşı taraf iptal edince yenisini girersiniz.

Hayır doğrusu da budur. Siz şu anda sözleşme girişini sistemden zaten yapamazsınız. Aralık beyanlarını versinler.31 ocak ta (veya şubat başında) sözleşmeyi iptal etsinler.Sizde karşı taraf iptal edince yenisini girersiniz.

Anladım abi peki ben ocak sonunda geriye dönük 1 ocak olarak girebilirim dimi ? Ya bu e-birlik baya kafamı karıştırdı benim. Şubatın 23üne kadar da damga vergisi beyannamesini veririm

Tahsin abi, e-birlikte sözleşme yapacağım bugün a.ş mükellefe, sözleşme tarihine bugünün tarihini ve aralığa 01.01.2019-31.12.2019 yazacağım değil mi ? Yani başta Ki sözleşme tarihi var onu 23.01.2019 yapsam bir sıkıntı yaşamam herhalde ? Birde damga vergisini iş sahibi ödeyecek kısmını işaretlesem, damga vergisi beyannamesini verir mi ? Yoksa benmi ödeyeyim ?

Belirttiğin tarihler doğrudur,sıkıntı çıkmaz.Damga vergisini mükellef ödeyecekse, mükellefe damga vergisi mükellefiyeti açtır.Şubat ayında beyan edeceğin "ocak ayına ait" damga v.beyanında ödemesini yaptır.Damga v.mükellefiyeti açtırmayacaksan, sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde elden gidip ödemeyi yapmalısın.Mükellef ödeyecekse,beyanı mükellef adına ve mükellef vergi dairesine verip ödemesini yapacaksın.

Belirttiğin tarihler doğrudur,sıkıntı çıkmaz.Damga vergisini mükellef ödeyecekse, mükellefe damga vergisi mükellefiyeti açtır.Şubat ayında beyan edeceğin "ocak ayına ait" damga v.beyanında ödemesini yaptır.Damga v.mükellefiyeti açtırmayacaksan, sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde elden gidip ödemeyi yapmalısın.Mükellef ödeyecekse,beyanı mükellef adına ve mükellef vergi dairesine verip ödemesini yapacaksın.

tamamdır abi, zaten 0040 damga vergisi mükellefiyetliği var mükellefin, şubat ayında beyannamesini veririm şirket adına, e-birlikte damga vergisi modülünü iş sahibi olarak işaretleyeceğiz değil mi ? abi birde banka teşviki konusunda sıkıntı var, mükkellef senelik 10.200,00 tl ödeme yapacak, sözleşmeli tutarlarda 7000 tl yi geçmesi halinde ödemeyi bana bankadan mı yapması gerekiyor ?

Merhabalar

Yeni büro açtım defter beyan sisteminde damga vergisi defteri tanımlı gözükmüyor vergi dairesinden mi tanımlatacağım tutulması zorunlumu ?

Merhaba
Damga vergisi defteri, defter beyan sistemine tanımlanmamıştır.Ayrıca kendiniz için damga vergisi defteri tasdik ettirme zorunluluğunuz yoktur.

tamamdır abi, zaten 0040 damga vergisi mükellefiyetliği var mükellefin, şubat ayında beyannamesini veririm şirket adına, e-birlikte damga vergisi modülünü iş sahibi olarak işaretleyeceğiz değil mi ? abi birde banka teşviki konusunda sıkıntı var, mükkellef senelik 10.200,00 tl ödeme yapacak, sözleşmeli tutarlarda 7000 tl yi geçmesi halinde ödemeyi bana bankadan mı yapması gerekiyor ?

Toplam sözleşme tutarı 7.000 geçerse bankadan zorunluluğu bulunmakta. Son tebliğde özellikle örnek verilmiş.

Merhaba
Damga vergisi defteri, defter beyan sistemine tanımlanmamıştır.Ayrıca kendiniz için damga vergisi defteri tasdik ettirme zorunluluğunuz yoktur.

tahsin abi, kdv dahil 850 tl makbuzu nasıl kesmemiz gerekiyor?
brüt:720,34
kdv:129,66
stopaj:144,06
toplam:705,94
doğru mudur ?

Kdv dahil 850 demek.Alacağın net ücret 850 olacak demektir.Bu durumda "tahsil edilen" 850 olacak şekilde makbuz düzenlemen gerekir. Bizde işin içine stopaj girdiği için makbuz düzeni ve hesaplama biraz değişiktir.
Bence makbuzun şöyle olmalı.

Brüt: 867,35
kdv: 156,12
Toplam: 1.023,47
Stopaj: 173,47
Net Tahsil edilen: 850,00

Merhaba arkadaşlar

GİB' ten girip sözleşme girişi yapamıyorum nedeni ne olabilir.(işe başlama 25.01.2019) sözleşme yaptığımız sayfa mı değişti

Merhaba
https://intvrg.gib.gov.tr/
Bu adresten "kullanıcı girişi" bölümünden giriş yapınız.
Beyanname İşlemleri ana menüsünden, "e beyanname yetki bilgileri" kısmından sözleşme girişi yapabilirsiniz.Kontrol ettim,sayfa şu an aktif.
tekrar deneyin.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kdv dahil 850 demek.Alacağın net ücret 850 olacak demektir.Bu durumda "tahsil edilen" 850 olacak şekilde makbuz düzenlemen gerekir. Bizde işin içine stopaj girdiği için makbuz düzeni ve hesaplama biraz değişiktir.
Bence makbuzun şöyle olmalı.

Brüt: 867,35
kdv: 156,12
Toplam: 1.023,47
Stopaj: 173,47
Net Tahsil edilen: 850,00

Tahsin abi ben şöyle kestim.
Brüt 720,34
Kdv 129,66
Stopaj 144,06
Toplam 705,94
Böyle olur mu peki ?