zirve

E-Defter Süresinden Sonra Toplu İş Sözleşmesi Hk.

Üyelik
26 Ağu 2017
Mesajlar
45
Konum
edirne
öncelikle herkese iyi çalışmalar. aklıma takılan soru. edefter verme süresi Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No:2) 3. Maddesinde "Tüzel kişiler elektronik defterlerini, ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar (Hesap döneminin son ayına ait defterler kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayın son gününe kadar) kendilerine ait mali mühür ile onaylar." olarak belirtilmişti. ancak bilindiği gibi firmalar işçileri ile olan toplu iş sözleşmelerinin imzalanması bu süreyi aşmaktadır. Bazen 6 ay yada daha fazla olmaktadır. Dolayısıyla sözleşme imzalanmasına müteakip geriye dönük bodrolar düzenlenmekte ve sgk beyannameleri düzenlenmekte ve son ayın muhtasarında belirtilmektedir. edeftere tabi firmalar hesaplarını kesinleştirdiği için bunu nasıl beyan edeceklerdir. ayrıca geçici verginin beyan edilmesi durumunda nasıl bir durum söz konusu olacaktır. iyi çalışmalar
 

smmmkaraman

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Tem 2005
Mesajlar
687
Konum
Karaman
e-defter'e kayıt süresinde ayrı bir düzenleme olmayıp fiziki tutulan defterlere ait kayıt zamanı ile aynı şartlar içersindedir.
Buna bağlı olarak muhasebe kuralları çerçevesinde "kayıt süresi"ne uygun bir şekilde yevmiye kaydının yapılması, bu durumun da mali tablolarda açıklaması yapılmalıdır.
 
Üst