E-Fatura Hakkında

Bir Limited Şirketine inşaat malzemesi satan satıcı "x" firması vuk 421 tebliğ 3.1.1 kısım a paragrafı gereği madeni yağ alımlarından dolayı e fatura kapsamına girmekte. Fakat bu satıcı firmanın adı/unvanı 4760 no'lı ÖTV. Kanun ekli "III" sayılı listede adı geçmemekte..

Limited Şirketinin 2011 cirosu ise 10.000.000 TL yi geçmektedir..

(Yukarıdaki nedenlerle bu "x" firması e-fatura kapsamında olabilir bu Limited Şirketini bağlamaz)

Ben ilgili III sayılı listede bu x firmasının adının geçmediği şartına dayanarak bu limited şirketinin e fatura uygulama mecburiyetinin olmadığını düşünmekteyim..

Sizlerin görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim..

Son düzenleme:
Bizden görüş almanıza gerek yok uygulama açık ve net satıcı 4760 sayılı özel tüketim vergisi kanununa ekli (III) sayılı listede sayılanlardan değil ise alacağınız mallar dolayısı ile e-fatura kapsamına girmemektesiniz. Karşı tarafta size e-fatura düzenlemeyecektir.

Not: V.U.K. 58 nolu sirkülerde bulunan ekli listelerdeki mükellefler listesini mütemadiyen kontrol etmeniz gerekmektedir bilgiler sürekli değişebiliyor.

İyi Günler.

2011 cirosu 10.000 TL yi geçiyorsa Kipa, Migros, carrefour firmalarından alımlarınızın olup olmadığını kontrol edin
içeriği ne olursa olsun bu firmalardan yaptığınız alımlardan dolayı da e- fatura kapsamına girebilirsiniz.

Selamlar, aynı sorunla karşılaştık, listede isim görmedik, bu durum için listede adı yok, ben bilmiyorum şeklinde davranmak mümkün değil, yazmışlar faturanın hiç bir geçerliliği olmayacak diye.

listeler güncel değil hatta mükelleflerin daha başvuruları tamamlanmadı bile, biz kapsamdayız henüz başvuru yapmadık. En doğrusu çalıştığınız her firma ile görüşün, fakat sisteme bir şekilde dahil olacağız bugün hangi firma marketten alışveriş yapmıyor yada benzin almıyor ki, açık açık deseler mükellefsiniz yok illa ki lafı dolandıracaklar.

Sayin myardimli,

Belirttiğiniz gibi sorun yaratacak bir süreç değil V.U.K.58 nolu sirkulerin ekini takip edin ve akaryakıt fisi ve marketlerden yaptiginiz ufak tefek fişleri dert etmeyin. Merak etmeyin faturanın gecerliligi var.

İyi Günler.

Firma taşıt tanıma sistemi kullanıyor olabilir. Dolayısıyla akaryakıt firmasından doğrudan mal alıyor konumunda olabirsiniz. Bu durumda e fatura kullanma mecburiyetiniz var. Migros, Metro vs.firmalardan firma alışverişinizi fatura ile yapıyorsanız e fatura kullanmanız gerekir. Üretim yapan firmanız var ise madeni yağ alıyorsunuzdur bu durumda da e fatura mecburiyetiniz bulunuyor. Bir karmaşa varmış gibi görünüyor ama ciro 10 milyonun üstündeyse riske girmeye gerek yok bence. Biz başvurduk bakalım hayırlısı.

Bir Limited Şirketine inşaat malzemesi satan satıcı "x" firması vuk 421 tebliğ 3.1.1 kısım a paragrafı gereği madeni yağ alımlarından dolayı e fatura kapsamına girmekte. Fakat bu satıcı firmanın adı/unvanı 4760 no'lı ÖTV. Kanun ekli "III" sayılı listede adı geçmemekte..

Limited Şirketinin 2011 cirosu ise 10.000.000 TL yi geçmektedir..

(Yukarıdaki nedenlerle bu "x" firması e-fatura kapsamında olabilir bu Limited Şirketini bağlamaz)

Ben ilgili III sayılı listede bu x firmasının adının geçmediği şartına dayanarak bu limited şirketinin e fatura uygulama mecburiyetinin olmadığını düşünmekteyim..

Sizlerin görüşlerinizi bildirmenizi rica ederim..

25.000.000 tl.olacak ki

e-Fatura Uygulama zorunluluğu son başvuru tebliği 01/09/2013 'tür.
ACABA BU SÜRE UZAMASIYLA ALAKALI ÇALIŞMA VARMIDIR SÜRE UZATLIRMI ?...
ÜSTADLARIN ENGİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK İSTERİM.
TEŞEKKÜRLER.

25.000.000 tl.olacak ki

Hayır askinbulduk verdiginiz cevabı duzelteyim.

4760 nolu otv kanununa ekli (III) sayılı listede mukelleflerden mal alanların 2011 brut hasılatı 10 milyon TL olanlar.

5015 sayılı petrol piyasasi kanun kapsamında madeni yağ lisansina sahip olanlardan mal alanların 2011 brut hqsilatı 25 milyon TL olanlar.