fonradar

E-Fatura Mükellefine Şahsi Kesilen Faturanın İade

Mükellef e fatura mükellefi fakat şahsi harcamaları için örneğin evine bir televizyon alıyor sonrasında da televizyonu iade ediyor
karşı taraf e fatura mükellefi olduğumuz için haliyle bize e-fatura kesiyor fakat ürünü iade isterken bizden iade faturası istiyor

Biz iade faturası kestiğimizde biz bunu kayıtlarımızda nasıl göstereceğiz
ya da kayıtlara hiç eklemeyecek miyiz,
neticede adamın alışverişi iş ile alakalı değil tamamen şahsi bir alışveriş,

bu gibi durumlarda iade faturası düzenleme mecburiyeti var mı,
eğer düzenleyeceksek de biz bunu kayıtlarımızda nasıl göstereceğiz

Merhaba, konuyu takibime alıp şahsımdan önce birkaç yorum gelir diye ummuştum. Soru ile ilgili birkaç çözüm noktası aklıma geliyor.
* Şahsi harcaması olan televizyonu siz hiç kayıtlarınıza almayıp, satıcı firmanın gider pusulası düzenlemesi ile birlikte iade alması.
* Televizyonu kayıtlara alıp iade faturası düzenlemeniz ve faturada iade nedeninin tamda bu sebep ile açıkça yazılarak düzenleme yoluna gidilmesi.
* Kesilen faturanın süresi içerisinde iptalini sağlamak.

Bu ve buna benzer durumlar için E belge uygulamalarına maliye kesin çözüm getirmesi gerekir diye düşünüyorum.
Örnek vermek gerekirse, bir müşterime şahsi harcaması ile ilgili tevkifatlı fatura kesilmişti......

teşekkürler,
* Şahsi harcaması olan televizyonu siz hiç kayıtlarınıza almayıp, satıcı firmanın gider pusulası düzenlemesi ile birlikte iade alması.
bunu karşı taraf kabul etmiyor, vergi mükellefisiniz fatura düzenleyin diye diretiyor
* Televizyonu kayıtlara alıp iade faturası düzenlemeniz ve faturada iade nedeninin tamda bu sebep ile açıkça yazılarak düzenleme yoluna gidilmesi.
mecburen bu yolu izledik ama hadi bu televizyon, ilerde hiç alakasız bir alım da olabilir, yat, tarlası için fidan, evine mobilya ve yatak odası takımda alabilir mesela, ben yatak odası takımını kayıtlara alıp sonradan ona fatura mı keseceğim, çok saçma

yine saçma sapan kimin ne yapacağının belli olmadığı bir durum, özelge istesek o ayrı dert, en son bir mükellefe özelge istedim 2,5 sene oldu halen cevap gelecek

Bence siz bu ürünü gider olarak veya mal alış olarak kayıtlarınıza alıp iade olarak çıkış yapın.
En kolay çözüm bu

Merhaba
Şayet bahsettiğimiz firma şirket değil şahıs firması ise,karşı tarafa bu ürünü şahsına aldığını,firma adına kullanmayacağını faturayı ona göre düzenlemeleri gerektiğini söyleyecek.Faturada adres olarak kendi şahsi adresini yazdıracak.Hatta mümkünse,olası bir iade durumunda iade faturası düzenleyemeyeceğini karşı tarafa bildirecek.
Şu an için iki ihtimaliniz var.Ya,bu alımı şahsınıza aldığınız konusunda ısrar edecek ve iade faturası düzenlemeden gider pusulası ile iade yoluna gideceksiniz.Ya da ürünü firmaya kaydedip,sonra iadesini yapacaksınız
Ama bunların tekrarlanmaması için,mükellef yukarıda yazdıklarım konusunda hassas davranacak.

sanırım bu olaylar sadece benim başıma geliyor:)
şimdi de bir mükellefim evine digiturk almış, sonra aralarınde bir anlaşmazlık olmuş digiturk buna geri ödeme yapacak ama bin küsür liralık fatura istiyor e fatura mükellefi olduğu için, adam evi için aldığı için zaten gider de kullanmadık bunları ama şimdi fatura kesersek nasıl olacak? kayıtlara alsan bir dert almasan bir dert

şimdi de bir mükellefim evine digiturk almış, sonra aralarınde bir anlaşmazlık olmuş digiturk buna geri ödeme yapacak ama bin küsür liralık fatura istiyor e fatura mükellefi olduğu için, adam evi için aldığı için zaten gider de kullanmadık bunları ama şimdi fatura kesersek nasıl olacak? kayıtlara alsan bir dert almasan bir dert
Siz bu patronu değiştirin :)

bence çözüm tüm şahıs firmaların kimlik numaralarının değişmesi. bir günde bitirirler.